25.09.2014

Hledají se Štiky českého byznysu

Ekonomický žebříček založený společnosti Coface vyhlásil 11. ročník, během kterého vyhodnotí nejlépe rostoucí české podniky.

Štiku českého byznysu bude žebříček i letos hledat na celorepublikové a krajské úrovni. Novinkou je Cena poroty – Česká štika, která je určena pouze pro firmy mající prokazatelně 51% vlastnictví v rukou českých občanů. Posledních několik let podstoupili podnikatelé těžkou zkoušku, kdy pokles ekonomiky z roku 2008 se znovu v menším měřítku objevil v roce 2012 a resp. i 2013.  „Podnikatelé ale dobře vědí, že nemohou získat příležitost bez podstoupení rizika a těm, kteří dokázali v krizi uspět v podstoupených rizicích, sluší titul Štika českého byznysu,“ říká Martin Růžička, Country Manager Coface v ČR s tím, že dopad krize na finanční zdraví firem je patrný a svědčí o tom i nadále klesající hodnota Indexu 1000, který poklesl v ročníku 2013 oproti roku 2009 o cca 10%. Právě Index 1000 je souhrnným ukazatelem pro hodnocení úspěšných firem žebříčku Štik českého byznysu a pro sestavení jejich konečného pořadí.

Štiky českého byznysu tisková konference, Helena Kohoutová (Helas), Martin Růžička (Coface) Foto Agentura Helas

Kritérii zařazení do žebříčku jsou dosažené ekonomické výsledky po sobě následujících 3 let (např. v roce 2014 se vyhlašují výsledky za roky 2011-2012-2013), obrat vyšší než 10 milion EUR ročně v každém hodnoceném roce, alespoň jeden kladný hospodářský výsledek a schopnost společnosti dostát svým závazkům

„Za ročníky 2013 a 2012 dosáhly české štiky lepšího výnosu vloženého kapitálu než zahraniční společnosti v žebříčku 100 nejlepších společností. Zároveň však bohužel českých společností meziročně výrazně ubylo (53 v ročníku 2012 versus 31 v ročníku 2013),“ hodnotí situaci Petr Laštovka, partner EMUN PARTNERS. Jak dále uvedl, Na výsledcích 2013 je dobře patrné oživení našeho průmyslu, ROE meziročně narostlo o 10%, u českých štik dokonce o 15%. 27,18% je střední hodnota ROE u českých štik za ročník 2013. Ve srovnání s kapitálovými trhy tedy dosahují podnikatelé ze žebříčku 100 štik vyššího zhodnocení vloženého kapitálu, což koresponduje s úsilím věnovaným své společnosti a riziku, které podnikatelé musí podstupovat.

Žebříček Štiky českého byznysu založila společnost Coface počátkem roku 2005 s cílem identifikovat české prudce rostoucí podniky a podniky s předpoklady pro další růs. Cílem je nabídnout podnikatelské veřejnosti hodnověrný nástroj k posouzení střednědobé dynamiky a stability českých firem. Hodnocení firem probíhá na celorepublikové a krajské úrovni a opírá se pouze o objektivní ekonomické ukazatele růstu obratu a finanční stability za dobu tří let. Mediálním partnerem akce je i portál Franchising.cz.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank