02.12.2014

Dál za hranice

Řada českých malých a středních exportérů není vázána jen na tradiční evropská exportní teritoria. Svědčí o tom vítěz kategorie „Globální exportér“ v rámci 17. ročníku Exportní ceny DHL UniCredit.

Firma  2N Telekomunikace, která toto letos poprvé udělované ocenění získala, exportovala v roce 2013 do 138 různých zemí. „Současně jsme registrovali více než 30 soutěžících, kteří exportovali do více než 20 zemí. Pokud pak mezi exportními destinacemi vidíte země jako Papua Nová Guinea nebo Svatý Bartoloměj, pak můžeme říci, že se české malé a střední firmy staly bez pohyby globálními,“ komentuje výsledek Luděk Drnec, obchodní ředitel DHL Express CZ a CEU.

Exportní cena DHL Unicredit, vítězové Foto Agentura Helas

Do soutěže Exportní cena DHL UNICREDIT se mohou přihlásit vývozci, kteří splňují podmínky vlastnictví a hranici minimálního vývozu. Základní hodnocení vývozců vychází z indexu vypočítaného jako násobek meziročního růstu exportu (rok 2012 a rok 2013) a podílu exportu na obratu firmy.

V jedné z hlavních kategorií, kterou je „Středně velká společnost“, zvítězila společnost HIT OFFICE, výrobce potravinářského a archivačního programu. Vítězem kategorie „Malá společnost“ se stala dynamicky se rozvíjející firma Uniron, mezi jejíž hlavní činnosti patří tváření hliníkového materiálu pro sektor automotive, tváření oceli, konstrukce a výroba postupových lisovacích nástrojů.

Výběr z nejlepších

Vítězem kategorie „Exportérem teritoria“, kterým byla pro letošní rok zvolena Afrika, se stala ryze česká firma Medica Filter založená v roce 1991. Zbývající dvě ocenění „Nejúspěšnější klient CzechTrade“ a „Nejúspěšnější klient CzechTrade z Jihomoravského kraje“ získala společnost NATE – nápojová technika, která se více než 60 let dodává jednotlivé stroje i kompletní linky pro stáčení nápojů a jiných tekutin.

Do finálního hodnocení letošního ročníku soutěže Exportní cena DHL UniCredit se dostalo 100 společností, z nichž 40 procent se do soutěže přihlásilo poprvé. V kategorii „Středně velká společnost“ soutěžilo 53 společností, 47 bojovalo o výhru v kategorii „Malá společnost“. Celkový obrat soutěžících firem dosáhl letos více než 18 miliard Kč, což je o necelých 6 miliard méně než vloni. Podíl exportu na celkovém obratu získal za všechny soutěžící společnosti více než polovinu, konkrétně 59,68 %.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank