18.05.2015

Export je cestou k růstu

Čeští vývozci se i letos utkají o ocenění Exportní cena DHL UniCredit. Startuje 18. ročník.

Také v roce 2015 budou vyhlášeni nejlepší čeští exportéři v rámci Exportní ceny DHL UniCredit mezi malými a středními společnostmi. Ucházet se mohou stejně jako loni i o úspěch v kategoriích Globální exportér a Exportér teritoria. Tím byla pro 18. ročník zvolena Latinská Amerika. V soutěži letos přibude i druhá CzechTrade kategorie, kterou je Exportní příběh roku.

Porota, Exportní cena DHL UniCredit Foto Agentura Helas

Letos se uskuteční již 18. ročník soutěže Exportnní cena DHL UniCredit. Pro letošní rok přišli pořadatelé s novinkou v podobě nové kategorie agentury CzechTrade - Exportní příběh roku.

„V dnešní době nejisté ekonomické situace je každý další rok pro všechny firmy velkou výzvou. A to nejen v udržení úspěchu a svého tržního podílu, ale i v dosahování nastavených cílů, které jsou rok od roku náročnější. Již několik let nepochybuji o významném vlivu našich českých exportérů, proto věřím v naprostou nezbytnost jejich motivace a oceňování,“ vysvětluje význam ocenění Luděk Drnec, obchodní ředitel DHL Express CZ a CEU.

Do soutěže Exportní cena DHL UniCredit se mohou přihlásit vývozci, kteří splňují podmínky vlastnictví a hranici minimálního vývozu. Základní hodnocení vývozců vychází z indexu vypočítaného jako násobek meziročního růstu exportu (rok 2013 a rok 2014) a podílu exportu na obratu firmy. Na základě získaných výsledků jsou společnosti rozděleny do kategorií a je určeno jejich konečné pořadí v soutěži. Helena Kohoutová, pořadatelka Exportní ceny doplňuje: „Exportní cena dávno překročila myšlenku projektu, ve kterém firmy mezi sebou jen soutěží. Všichni zúčastnění exportéři mají díky své registraci v projektu přístup k řadě podnikatelských benefitů.“ Jedním z nich je zařazení do registru exportérů, který umožňuje efektivní komunikaci a možnost navštěvovat neformální exportní setkání, případně sdělit svůj podnikatelský systém do médií. Právě tyto podnikatelské příběhy slouží jako inspirace v nové soutěžní kategorii Exportní příběh roku.

 „Malé a střední firmy jsou katalyzátory růstu ekonomiky a jejich flexibilita a inovativní činnost jsou často motorem významných změn vývoje v odvětvích. V malé a otevřené ekonomice ČR je přitom pro malé a střední firmy důležité růst nejen na tuzemském trhu, ale i na trzích zahraničních. V letošním ročníku exportní ceny bude naše společnost Coface, jako její odborný garant, více sledovat a komentovat hodnocení vývoje odvětví vítězných firem z pohledu jejich šancí a hrozeb,“ doplňuje Martin Růžička, Country Manager Coface Czech, zástupce odborného poradce soutěže.

Latinská Amerika nahrazuje Rusko

„Export do Ruska i celého postsovětského prostoru se zejména vlivem politicko-ekonomické situace snížil na 180 miliard korun a nadále bude mít spíše klesající tendenci,“ předpokládá Jiří Flégl, manažer strukturovaného exportního financování UniCredit Bank a doplňuje, že čeští exportéři nemají v plánu ruský trh opouštět, musí však vyhledávat nová odbytiště a jedním z nich by mohla být právě Jižní Amerika, která byla pro letošní rok určena jako teritorium, v jehož rámci bude také zvolen nejúspěšnější vývozce. Zdejší trhy nejsou zdaleka nasyceny. Situace v regionu je různorodá, ale české firmy zde mají dobré jméno a právě UniCredit bank díky spolupráci s lokálními partnery může export podniků v regionu výrazně podpořit.

Plány na podporu českého exportu, ale nekončí pouze u podpory firem v regionu Jižní Ameriky. „Našim cílem pro letošní rok je vytvořit platformu exportního networkingu a mentoringu současných exportérů směrem k firmám, které teprve o exportu uvažují,“ konstatuje partner NSG Morison Petr Šíma. Asociace Morison International, chce využít Strategií společnosti pro letošní ročník a je zaměřena na exportní vzdělávání všech podnikatelů, především těch, kteří bojují s problémy souvisejícími s nastartováním nebo následným rozvojem exportu.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank