13.06.2016

Cena za vývoz

Tuzemští exportéři se i v tomto roce utkají v soutěži Exportní cena DHL UniCredit. Odstartoval její 19. ročník.

Stejně jako v letech minulých porovnají své exportní úspěchy české malé a střední firmy. Ocenění v soutěži získají vítězové v kategoriích Malá společnost a Středně velká společnost a udělena bude také cena poroty pro Globálního exportéra, která hodnotí nárůst počtu států, do kterých společnost v posledních dvou letech exportovala. „Pozitivní vývoj na poli českého exportu, který pozorujeme v posledních letech, potvrzuje sílu a odhodlání české ekonomiky prosadit se v dnešní době,“ říká Luděk Drnec, obchodní ředitel společnosti DHL Express CZ a CEU, která soutěž založila.

Porota, Exportní cena DHL UniCredit Foto Agentura Helas

Soutěž založená společností DHL Express i letos hledá nejlepší exportéry v kategoriích Malá společnost, Středně velká společnost, Globální exportér nebo Exportér teritoria. V poslední zmiňované kategorii se aktuální ročník zaměří na země ASEANu, tedy jihovýchodní Asie. Mediální partnerem soutěže je i portál Franchising.cz.

Firmy budou letos usilovat i o titul Exportér teritoria, jež se zaměří na země, které jsou členy Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). Jde o Brunej, Filipíny, Indonésii, Kambodžu, Laos, Malajsii, Myanmar, Singapur, Thajsko a Vietnam. „Indonésie, Filipíny, Vietnam, Malajsie či Myanmar jsou zatím českými exportéry nepříliš prozkoumané trhy. Loni na ně směřovalo necelých 23 miliard, což je jen 0,6 procenta vývozu,“ říká manažer strukturovaného exportního financování UniCredit Bank Jiří Flégl s tím, že ve chvíli, kdy jsou velké čínské a ruské trhy v problémech, skrývají tyto trhy pro české vývozce obrovský potenciál. Právě na východě mohou totiž čeští výrobci plně zúročit své zkušenosti ze západních trhů. Namísto subdodavatelských rolí běžných na vyspělých trzích se tak stávají hlavními dodavateli rozsáhlých investičních celků.

Soutěž opět probíhá pod záštitou vládní agentury CzechTrade. Dvě ze soutěžních kategorií budou opět vyhlášeny pod její patronací. V rámci klání tak ocení svého nejúspěšnějšího klienta a nejzajímavější exportní příběh. „Stejně jako v loňském roce chceme i letos hlavně díky druhé zmíněné kategorii inspirovat další firmy ke vstupu na zahraniční trhy,“ prozrazuje Radomil Doležal, generální ředitel agentury CzechTrade.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank