15.08.2016

Nejste si jistí, zda se vás EET týká? Nechte si udělat posudek od berňáku.

Prvních podnikatelů se EET dotkne již za několik měsíců. Jestliže si nejste jistí, zda se vás týká, můžete od září požádat berňák o závazné posouzení.

Pokud si nejste jistí, zda byste měli vést elektronickou evidenci tržeb (EET), využijte tzv. závazné posouzení o určení evidované tržby. Finanční úřad vám za 1000 Kč závazně sdělí, zda a případně v jakém rozsahu se vás EET týká.

Podnikani Foto Pixabay.com

Správce daně na základě údajů uvedených v žádosti posoudí, zda jsou dané tržby s přihlédnutím ke všem podmínkám evidovanými tržbami či nikoliv a vydá závazné posouzení, zda má či nemá tržby z některé své činnosti evidovat.

Od září lze žádat o posudek

§ 32 zákona o evidenci tržeb poplatníkům umožňuje, aby správci daně podali žádost o závazném posouzení o určení evidované tržby. Předmětem závazného posouzení je určení, zda je platba evidovanou tržbou nebo zda platba může být evidována ve zjednodušeném režimu. V žádosti o vydání rozhodnutí o závazném posouzení poplatník uvede popis platby, která má podléhat posouzení, a návrh výroku rozhodnutí o závazném posouzení.

Správce daně na základě údajů uvedených v žádosti posoudí, zda jsou dané tržby s přihlédnutím ke všem podmínkám evidovanými tržbami či nikoliv a vydá závazné posouzení, zda má či nemá tržby z některé své činnosti evidovat. Tato žádost ovšem podléhá správnímu poplatku ve výši 1000 Kč a lze ji podat nejdříve 3 měsíce před zahájením evidence tržeb, tj. nejdříve 1. září 2016.

Kdo musí vést EET

EET budou muset vést všichni podnikatelé, kteří, zjednodušeně řešeno, přijímají tržby v hotovosti (ale též platební kartou a dalšími podobnými prostředky). EET naopak nemusí řešit ti podnikatelé, kteří dostávají peníze jen bankovním převodem. Řečí zákona se EET týká těch podnikatelů, kteří mají tzv. evidované tržby. Za evidovanou tržbu se považuje platba podnikateli, která je uskutečněna prostřednictvím:

  • hotovosti,
  • bezhotovostního převodu peněžních prostředků, k němuž dává příkaz plátce prostřednictvím příjemce, kterým je poplatník, který má tržbu evidovat,
  • šeku,
  • směnky,
  • jiných forem, které mají charakter obdobný formám podle písmen a) až d), nebo
  • započtení kauce nebo obdobné jistoty složené některým ze způsobů platby podle písmen a) až e).

 

Další užitečné informace k chystané elektronické evidenci tržeb naleznete zde: http://www.podnikatel.cz/clanky/nejste-si-jisti-zda-se-vas-eet-tyka-nechte-se-udelat-posudek-od-bernaku/

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0
Nejste si jistí, zda se vás EET týká? Nechte si udělat posudek od berňáku.

K tomuto článku není zatím komentář. Váš bude první.

Fórum 140 téma, 282 komentáře

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank