04.11.2011

Franchisy na burze bodují

Akciím franchisových společností se daří lépe než ostatních firem.

Společnost FRANdata spustila od začátku listopadu nový akciový index nazvaný FRANdex. Ten sleduje výkonnost 50 největších amerických společností, které pro svůj byznys využívají franchisový systém. Z dat shromažďovaných od prvního čtvrtletí 2006 vyplývá, že franchisové společnosti si v porovnání s jinými firmami, které spadají pod indexy jako je S&P 500 nebo Russell 2000, vedly lépe. Majitelé akcií franchis v průměru vydělali o půl procenta více než ostatní.

Graf FRANdex

Z grafu FRANdex - M vyplývá, že nejlépe se dařilo akciím společnosti McDonald’s.

Analýza dat společnosti FRANdata ukazuje, že franchising není jen zajímavým způsobem pro vlastní podnikání, ale i atraktivní investiční příležitostí v dobách ekonomických turbulencí. „Nejlepším indikátorem oživení ekonomiky jsou hospodářské výsledky malých podniků. A právě našich 50 franchisových společností funguje na principu takového podnikání. A výkonnost těchto firem nám může ukázat, kde se ekonomika zrovna nachází," řekl Darrell Johnson, ředitel společnosti FRANdata.

To, že se akciím franchisových systémů daří, potvrzují i statistiky z Polska. Franchisový index WIG, zveřejněný v měsíčníku časopisu Własny Biznes FRANCHISING, shromažďuje údaje od 28 společností obchodovaných na Varšavské burze. Od ledna do srpna tohoto roku ztratily 16 %. Naproti tomu Varšavská burza 20 %. Celý akciový trh se tak propadl výrazně více.

Zdroj: FRANdata.com

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank