13.01.2012

Franchising na Slovensku

Slovenský trh zatím není tak rozvinutý jako český. Přesto i zde počet franchisových konceptů roste.

První pokusy o franchising na Slovensku začaly už v roce 1990. Vzniklo mnoho franchisových systémů, a to hlavně díky razantnímu vstupu velkých zahraničních řetězců. Do současnosti se ale slovenský franchising nerozvinul do přiměřené kvantity a kvality. Podle bilanční zprávy Slovenské franchisové asociace (SFA) není stále vypracovaná a formalizovaná definice a legislativa pro franchising.

byznys_lide

Jedním z mediálních partnerů SFA je i portál FranchisingINFO.cz

Jednotlivé advokátní kanceláře používají při uzavírání a řešení smluvních vztahů primárně platnou legislativu. Praktické zkušenosti s franchisingem nabízejí hlavně lokální pobočky renomovaných zahraničních firem. Přitom právě nyní je pro rozvoj franchisingu vhodná doba. Podle SFA může právě současná obava z opakující se hospodářské recese vyřadit z trhu slabší hráče. Tím se otevírá možnost pro expanzi silných globálních a ověřených konceptů.

SFA se daří postupně rozšiřovat členskou základnu. Loni stoupl počet členů z 6 na 19. Ambicí asociace je letos hlavně aktivizovat spolupráci se svými řádnými členy. Vedle toho propagovat slovenské franchisové koncepty v zahraničí, především v ČR. V současnosti působí na českém trhu např. fastfoodový řetězec Pizza Mizza. Další slovenské koncepty, které se chtějí prosadit na českém trhu jsou Fotolook a Končím s fajčením.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank