03.02.2017

Nápady a inspirace z Rigy

Lotyšsko není velký trh, přesto nabízí prostor pro franšízové koncepty. Obdoba českého portálu Franchising.cz na adrese FranchisingINFO.lv chce pomoci expanzi firem do pobaltské země a naopak.

Podnikatelské nápady, zkušenosti, nové zdroje inspirace. To vše bude svým čtenářům přinášet pravidelně portál, umístěný nově na webové adrese FranchiseINFO.lv. Věnovat se bude především lotyšským franšízovým konceptům a licencím. Ani ne dvoumilionová země nemá sice neomezený potenciál, ale může se pochlubit řadou prověřených franšízových značek. Některé z nich se možná brzy objeví i v jiných zemích, a třeba také v České republice.

Narvesen Lotyšsko clanek

Populárním franšízovým konceptem je v Lotyšsku i firma Narvesen s celkem 248 malými obchody a stánky s občerstvením, kávou, nabídkou nápojů, novin a dalších tiskovin.

Počet franšízových licencí v Lotyšsku rychle roste. Každoročně se na tamním trhu objeví minimálně jedna nová výrazná značka. Silné zastoupení mají v Lotyšsku globální franšízy McDonalds, KFC, Subway, Hilton, Radisson, či skupina Accor. "Mnoho lotyšských firem již také úspěšně expanduje do zahraničí," říká Juris Roganovs, zakladatel portálu FranchiseINFO.lv.

Největším úspěchem se může pochlubit lotyšská franšízová síť Stenders. Koncept kosmetických obchodů, inspirovaných přírodou severu, vznikl v roce 2001 v Rize. V současnosti má Stenders na 250 franšízových obchodů po celé Evropě a Asii. V Polsku jich otevřela 6 ve Varšavě, a po jednom v Poznani, Lodži a Krakově.

Kávu a noviny prodává u stánků Nervesen

Dalším populárním franšízovým konceptem je v Lotyšsku firma Narvesen. Síť je založena na modelu, kdy franšízant nese pouze zodpovědnost za náklady spojené s jeho osobní přípravou a tréninkem (asi 2000 eur). Nejen s těmito franšízami své čtenáře podrobně seznámí portál FranchiseINFO.lv, jehož vydavatelem je společnost Francity. V jejím čele stojí manažer s dlouholetými zkušenostmi z franšízových sítí a poradenství Juris Roganovs.

Poradenská společnost PROFIT system franchise services s.r.o. v současné době působí ve většině zemí střední a východní Evropy: České republice, Polsku, na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku, Srbsku, Chorvatsku, Slovinsku, na Ukrajině a v Rusku. A nově tedy i v Lotyšsku.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank