06.09.2017

Nejsilnější franšízová síť: KFC

Nejsilnější značky v oblasti franšízingu pro rok 2017 jsou KFC, Dunkin’ Donuts a McDonald’s.

Existuje mnoho způsobů, jak vyhodnocovat výsledky franšízových společností. Kolik mají jednotlivé sítě franšízových poboček? Roste firma jako celek? Nakolik podporuje a nepodporuje své franšízanty? Magazín Entrepreneur nyní poprvé přináší aktuální porovnání jednotlivých značek a jejich výkonnosti a popularity. Které franšízové sítě jsou uznávané pro svůj vliv, nakolik jsou oblíbené ve společnosti, a které jsou podle průzkumu snadno rozeznatelné a identifikovatelné?

Dairy Queen dalnice Foto Dairy Queen

Síť Dairy Queen má 6 800 franšízových restaurací ve Spojených státech amerických a 29 v dalších zemích, na trhu působí již více než 75 let. Jídelní lístek DQ® tvoří chutné hamburgery (mezi nimi i nejznámější je Flamethrower Grill Burger®), "kuřecí prsty", saláty, tortily a sendviče.

Analýza přitom vycházela z faktorů jako například fanouškovská základna na sociálních sítích, velikost celého obchodního systému, počet let, kdy značka úspěšně působí na trhu, a celková pověst - zde bral průzkum v potaz především způsob komunikace a navazování trvalého vztahu se zákazníky a hlavní cílovou skupinou.

Seznam franšízových značek v TOP10 ukazuje na stále přetrvávající popularitu gastronomických franšízových značek. Vítězství bylo přičteno americké franšíze KFC, kterou netřeba představovat. Druhá skončila světoznámá společnost Dunkin’ Donuts, která nabízí svým zákazníkům především sladké americké koblihy. Její sortiment se od vzniku v roce 1946 značně rozšířil, tehdy byl určený především dělníkům. Dnes si lze ve franšízových restauracích pochutnat na muffinech i cookies, či několika druzích čajů a kávy.

Mezi gastronomické společnosti se dostal také franšízová síť 7-Eleven, která se zabývá prodejem potravin a občerstvení. První samoobslužný obchod značky s původním názvem Tote’m Stores vznikl v Dallasu v Texasu v roce 1927, kdy Joe C. Thompson koupil společnost Southland Ice Company. Jeden z největších amerických řetězců, založených na bázi franšízingu, dostal svůj současný název až v roce 1946 podle otevírací doby - od 7 do 11. Jen v USA a Kanadě má společnost kolem 6200 obchodů, v ČR nepůsobí.

Stejně tak v Česku stále nelze navštívit franšízové pobočky dalších proslulých firem jako Taco Bell, Dairy Queen, či Papa John’s.

  1. KFC (kuřecí speciality)
  2. Dunkin’ Donuts (koblihy)
  3. McDonald’s (hamburgery)
  4. Subway (sendviče)
  5. Baskin-Robbins (zmrzlina)
  6. 7- Eleven (potraviny)
  7. Taco Bell (hot dogy)
  8. Dairy Queen (cukrárna a restaurace)
  9. Papa John’s (pizza)
  10. GNC Franchising (jogurty a zdravá strava)

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank