04.08.2008

První banka s franchisou: mBank

První franchisová pobočka snad již do konce letošního roku.

První česká banka se zřejmě vrhne na rozvoj své obchodní sítě pomocí franchisingu. Ohlásil to Jiří Báča, šéf mBank ze skupiny Commerzbank. "Umožní nám to výrazně rozvinout dál síť finančních center a kiosků, protože nebudeme muset investovat, a také nám to umožní posun u stávající distribuce," řekl deníku E15 Báča. mBank nyní v Česku provozuje celkem 24 obchodních míst, z toho je takzvaných mKiosků.

mBank se prosazuje hlavně v obchodních centrech tzv. mKiosky - ideálními pro využití franchisingu

První již letos?

Banka zřejmě otevře první franchisovou pobočku již letos. Podle Jiřího Báči totiž zavede banka v krátkodobém, nikoliv středně- či dlouhodobém termínu. Banka, která na český trh vstoupila teprve v listopadu loňského roku, chce využít nižších nákladů pro rozvoj sítě. „U franchisingu se vždy na vstupních nákladech podílí franchisant. Nejinak to zcela jistě bude i u mBank,“ uvedl Martin Jonáš z poradenské společnosti PROFIT system.

mBank: U nás zatím popelka

mBank je u nás zatím s franchisingem ve finančním sektoru popelkou. A podle vyjádření zástupců českých bank pro E15 ještě zřejmě dlouho bude. Většina z bank zřejmě totiž o rozvoj franchisingu zájem nemá. Jinak je tomu ale například v Polsku, kde franchising rozvíjí minimálně čtyři banky. Dalších více než deset bank rozvíjí svůj obchod pomocí agenturních a jiných partnerských systémů.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank