12.05.2015

Karel Svoboda (TOI TOI): Slušnost se v podnikání vyplatí

Byznys se má dělat seriózně, poctivě a alespoň s trochou nadhledu. Nepříjemné podnikatelské prostředí nikomu neprospívá, myslí si Karel Svoboda, majitel společnosti TOI TOI, sanitární systémy.

Jaké byly Vaše podnikatelské začátky? Byla firma TOI TOI Vaším prvním podnikatelským projektem?

Ano určitě. Vystudoval jsem Vysokou školu ekonomickou, pedagogický směr- Vrátil jsem se tedy, jak s oblibou říkám, na místo činu a šel jsem učit na Obchodní akademii ve Slaném. Tu jsem navštěvoval jako student střední školy. Tam jsem tři roky učil. Nebavilo mne to. Bylo to v době, kdy se všechno měnilo. Přišel jsem tam v roce 1990, takže šlo o dobu, kdy se měnily osnovy a v podstatě nikdo nevěděl jak a podle čeho učit. Pro mne to bylo něco naprosto frustrujícího, neměl jsem žádnou praxi. Cítil jsem, že těm dětem nemám co dát.

Karel Svoboda společník ve firmě TOI TOI Sanitární systém Foto Jakub Životek

Koncerty Pink Floyd, Rollin Stoness, U2, Michaela Jacksona, návštěva papeže Jana Pavla II. nebo prezidenta Obamy. Na všech těchto akcích se podílela i společnost TOI TOI.

A jak se stane z profesora Obchodní akademie podnikatel?

Dalo by se říci, že stačí jedny letní prázdniny. Vždy jsem jako učitel, kdy jsem měl dvouměsíční prázdniny, jezdil do Německa na brigádu, kde jsem si zlepšoval němčinu. Díky ní jsem se pak dostal ke společnosti TOI TOI, když jsem ve Slaném potkal kamaráda, který mne dal dohromady s člověkem, který pracoval v TOI TOI v Německu. Během letních prázdnin v roce 1991 jsem se s ním tedy zkontaktoval a následující dva roky jsme se vzájemně „namlouvali“.  Pozitivním výsledkem pak bylo založení společnosti TOI TOI, sanitární systémy v České republice. 

Nebylo tedy pro vás těžké rozhodnutí opustit školu a vrhnout se do podnikání?

Ne, nebylo. Učil jsem tři roky a, jak jsem již řekl, necítil jsem, že studentům mám co dát. Zato jsem v hloubi duše věděl, že chci podnikat. Zřejmě ve mně byl onen pověstný podnikatelský duch. Nevadilo mi ani, že se vrhám do něčeho u nás tehdy naprosto nového. Chemické toalety a jejich pronájem, to u nás nikdo neznal. Ten, kdo z toho byl trochu zklamaný, byl můj tatínek, který na slánské Obchodní akademii učil 30 let. Myslel si, že půjdu v jeho šlépějích. Dalším překvapením pro něj pak byl moment, kdy jsem za ním přišel s tím, že na rozjezd firmy bych potřeboval půjčit. Firmu jsem tedy rozjel i díky jemu a jeho pochopení pro mé podnikatelské nadšení, které jsem stejně zdědil po něm.  

Jaké byly začátky společnosti TOI TOI?

Začalo to tím, že jsme sem v roce 1992 přivezli z Německa tři chemické toalety na zkoušku, abychom získaly veškeré atesty, abychom zjistili, zda vše vyhovuje hygienickým normám. Já jsem tehdy po nocích seděl doma, vymýšlel nabídky a posílal je stavebním firmám. Zpočátku to bylo opravdu těžké, šlo o absolutní novinku. Mnoho prvních klientů z řad stavebních firem, které jsem na samém začátku obvolával s tím, že jsem jim nabízel pronájem chemických toalet, si ťukala na čelo a myslela si o mě, že jsem se zbláznil.

Kdy se to zlomilo?  

Na to si vzpomínám naprosto přesně. Bylo to v momentě, kdy si u nás firma Čermák a Hrachovec objednala tři toalety. Tehdy jsme je dali s tatínkem na vlek, ten zapřáhli za auto a škodovkou jsme je rozvezli na tři stavby. To pro nás bylo fajn, nicméně zároveň to znamenalo problém. Zákazníkům totiž k pronajatým „kadibudkám“ zajišťujeme i servis a na začátku nám chybělo servisní vozidlo. Když nám tedy za měsíc volali, museli jsme problém řešit.

Celý rozhovor najdete v magazínu Vlastní firma FRANCHISING 02/2015.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0
Karel Svoboda (TOI TOI): Slušnost se v podnikání vyplatí

K tomuto článku není zatím komentář. Váš bude první.

Fórum 142 téma, 276 komentáře, 105 uživatelů

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank