24.01.2015

Češi sází na jídlo

Fastfood či restaurace jsou pro Čechy nejlepší možností, kde začít podnikat. Oproti Polákům, ti volí spíše kosmetiku.

Středoevropské zastoupení franšízového řetězce rychlého občerstvení Subway si v Česku a západním Polsku nechal vytvořit průzkum trhu o tom, jakou oblast by respondenti volili, kdyby se rozhodli pustit do podnikání. Největší šanci na úspěch by Češi viděli ve vlastním fast-foodu či restauraci. Naproti tomu Poláci preferují salony krásy a poradny na hubnutí.

subway pobocka Foto Subway

Franšízovou značku Subway v Česku můžeme nalézt na 17 místech. Dle jejího průzkumu se Češi zajímají v podnikání nejvíce o gastronomii.

Pro otevření fast-foodu nebo restaurace se vyslovilo 40 % dotázaných Čechů a více než čtvrtina oslovených Poláků. Mezi další volby Čechů na úspěšné podnikání pak patří vzdělávání a až poté kosmetika a zdraví. „Češi předpokládají další růst zájmu lidí o stravování v restauracích a fast-foodech. Jde o přirozený vývoj kopírující podobný trend na západ od nás,“ komentoval výsledky průzkumu Martin Princ, manažer rozvoje značky Subway ve střední a východní Evropě.

Gastronomický trh zažívá v poslední době v České republice konsolidaci. Lidi si vybírají restaurace a zajímají se více o kvalitu nejen v oblasti podávaného jídla, ale také o prostředí restaurace jako takové,“ komentuje výsledky průzkumu Gabriela Petrová, business development poradenské společnosti PROFIT system. Její slova potvrzuje i vyšší poptávka podnikatelů v gastronomii o změnu image a designu jejich restauračních poboček.

Samotný Subway rozjel nejen v Česku, ale také v regionu střední a východní Evropy větší expanzi. U nás se mu zatím nedařilo prorazit tak jako ostatním americkým franšízovým konceptům zaměřující se na rychlé občerstvení. To ale hodlá firma změnit. Zaměřit se chce nejen na typické lokality jako centra měst a obchodní centra, ale také například dálnice. Zákazníci si mohou koupit typické sendviče už na 17 místech republiky.

Druhým nejčastějším oborem, kde Češi vidí potenciál úspěchu, se dle průzkumu stalo vzdělání (27 %), třetí skončila kosmetika a zdraví (23 %). Na čtvrtém místě se s 10 % umístila oblast oděvy a obuv.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank