22.11.2017

První McDonald’s navždy zmizí

Replika první franšízy McDonald’s v Des Plaines sloužila 32 let jako muzeum s původním vývěsním štítem i kuchyňským vybavením.

Des Plaines leží ve státě Illinois na předměstí Chicaga, a dosud bylo domovem oficiálně první franšízové pobočky globální sítě fastfoodů McDonald’s. Přestože se jednalo ve skutečnosti až o 9. restauraci McDonald’s v řadě, restaurace v Des Plaines byla v dubnu 1955 první, kterou otevřel budoucí generální ředitel a zakladatel sítě Ray Kroc, jehož vedení firmy dodnes považuje za svého "otce", a autora úspěšného obchodního modelu. Původní Krocova vzorová restaurace byla sice zavřena již v roce 1984, McDonald’s se tehdy ovšem rozhodl zachovat původní vybavení, a opodál vyrostla přesná replika, která od té doby sloužila jako oficiální muzeum.

muzeum McDonald's

Již před 10 lety společnost muzeum uzavřela před veřejností, návštěvníci směli od té doby nahlížet dovnitř většinou jen zvenčí. Nyní vedení McDonald’s požádalo město, aby muzeum zdemolovalo.

První Krocova pobočka zachovávala původní návrhy bratrů McDonaldových ohledně designu - nechyběly zlaté oblouky ani typické barvy červená a bílá. Většími úpravami prošel interiér první franšízy a kuchyňské prostory. Největším lákadlem byl ale původní vývěsní štít s kresleným maskotem Speedem, který měl představovat inovativní Speedee Service System. Spočíval hlavně v nové výrobní lince, kterou společnost začala používat již v roce 1948, tedy před příchodem Kroce. Více než 60 let starý štít hlásá milion prodaných hamburgerů a cenu 15 centů za kus. Funkční zůstaly i neony, a vedení McDonald’s proto historickou reklamu zřejmě umístí jinde.

Figuríny v uniformách i původní dlažba

Také zástupci města nyní podle listu Chicago Tribune zvažují, že na místě zachovají pamětní kámen či nápis, který by první franšízu McDonald’s připomínal i po demolici budovy. Diskuze kolem budoucnosti muzea se vedly již od roku 2013, kdy budovu poškodily rozsáhlé povodně. Před 10 lety bylo navíc pro veřejnost částečně uzavřeno, a prohlídky interiéru probíhaly jen v letních měsících a po dohodě s tamním vedením. V suterénu byla umístěna například sbírka historických reklam, fotografií a videí o historii McDonald’s.

K vidění byla ale také původní červenobílá dlažba, či kuchyňské vybavení včetně strojů na výrobu mléčných koktejlů a původních grilů na hamburgery. Místo lidí u strojů postávaly figuríny oblečené do dobových uniforem. Jak píší některá americká média, ze světa zmizí jedno z posvátných míst, které se stalo symbolem úspěšného podnikání a konzistence obchodní značky. "Des Plaines bude mít vždy zvláštní místo v historii naší společnosti," uvedl McDonald’s v prohlášení s tím, že k uzavření a darování pozemků městu přikročilo vedení vzhledem k náročné péči o muzeum v kombinaci s poklesem zájmu veřejnosti poté, co byl omezen přístup dovnitř budovy.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank