03.07.2012

Stanislav Bernard: Snažíme se jít vlastní cestou

Vnímání korupce v České republice je velmi pokřivené. Pokud chce být náš stát v budoucnu úspěšný, musí se v blízké době mnohé změnit k lepšímu. To si myslí Stanislav Bernard, spolumajitel známého Rodinného pivovaru Bernard v Humpolci.

Rodinný pivovar Bernard oslavil v loňském roce 20. narozeniny. Jaké byly jeho začátky? Jak těžké bylo tehdy soukromě podnikat v zemi, která s tím neměla zkušenost?

Z našeho pohledu to bylo více než těžké. V dražbě malé privatizace jsme vydražili v podstatě ruinu pivovaru, jejíž zůstatková hodnota byla vyjádřena devíti a půl miliony korun. Dražební cena se však vyšplhala na 45 milionů. Zároveň s pivovarem jsme museli koupit i jeho zásoby za sedm milionů, ty byly z valné části tvořeny pivem, které bylo neprodejné. Řadu zásob jsme museli i zlikvidovat. Celou privatizaci pivovaru jsme financovali z úvěru. Já sám jsem např. zastavil rodinný dům. Teprve dva dny před vypršením měsíční lhůty se mi povedlo získat úvěr ve spořitelně.

stanislav bernard

Stanislav Bernard je výraznou postavou českého podnikatelského prostředí. Před dvaceti lety společně s Josefem Vávrou vzkřísili pivovar v Humpolci. Téměř sedminásobně zvýšili jeho objem výroby a dnes konkurují velkým hráčům na tuzemském pivním trhu.

A jaký jste měli plán po privatizaci?

Počítal s tím, že budeme schopni uvařit více piva, než v té době vaříval Státní podnik, jehož výstav činil něco kolem 40 tisíc hl. za rok, v posledním roce existence dokonce pouze 26 tis. hl. S mým společníkem Josefem Vávrou, který humpolecký pivovar znal, jsme odhadovali, že zde dokážeme vařit 80 tisíc hl. piva, tedy dvojnásobek původního výstavu. Otázkou ovšem bylo, zda uvařené pivo dokážeme také prodat. Tehdejší pivovar měl totiž pokaženou pověst, navíc byl čistě regionální. Vždyť v okruhu 20 kilometrů od Humpolce fungují další tři pivovary – jihlavský, havlíčkobrodský a pelhřimovský. Od začátku podnikání jsme tedy prakticky neměli trh, o který bychom se mohli opřít. A zároveň držet pivovar v chodu bylo obtížné, protože většina strojů byla zastaralá, v mnoha případech na ně nebylo možné sehnat ani náhradní díly. A takovýchto problémů byla celá řada.

Mimo Vaše aktivity v pivovaru jste se stal spoluzakladatelem Nadačního fondu proti korupci, který vznikl v loňském roce. Jak hodnotíte jeho dosavadní fungování?

Hodnotit vlastní fond není příliš dobré, to by měl hodnotit někdo zvenku. Nicméně si myslím, že za relativně krátkou dobu náš nadační fond mezi těmi subjekty, které se vymezují proti korupci, dosáhl poměrně dosti hmatatelných momentů.

Celý rozhovor najdete v magazínu Vlastní firma FRANCHISING 01/2012.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

Předplatné Vlastní firma FRANCHISING

 
Vlastní firma FRANCHISING

Využijte možnosti předplatného časopisu Vlastní firma FRANCHISING. Získejte 8 čísel za cenu 290 Kč a získejte 2 výtisky s doručením zdarma! V magazínu najdete aktuální informace o českém trhu franchisingu, nápady na vlastní podnikání, rady a tipy pro podnikatele či ty, kteří chtějí začít podnikat. Máte-li zájem o předplatné, neváhejte a objednejte si ho. 

Více informací

Cena bez DPH
263.64 Kč
DPH
26.36 Kč
Cena vč DPH
290.00 Kč

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank