28.06.2012

Burger made in China

Americký řetězec Burger King má v Číně velké plány. Do pěti let chce otevřít tisíc restaurací.

Definitivní rozhodnutí padlo v polovině června. Rozvoj fast foodové sítě Burger King v Číně bude mít v roli Master franchisanta na starosti dlouholetý asijský partner řetězce rodina Kurdoglu společně se společností Cartesian Capital Group. Do pěti let by se síť měla rozšířit o tisíc restaurací. To by neměl být problém již proto, že rodina Kurdoglu formou franchisingu provozuje 500 restaurací v Turecku, včetně 350 poboček Burger King. Rodina Kurdoglu se podpisem smlouvy stala největším Master franchisantem na světe. Burger King již loni otevřel několik restaurací v Brazílii a na začátku tohoto roku oznámil, že hodlá expandovat do Ruska.

burger king

Burger King v Číně v současnosti provozuje 63 restaurací. Jeho největší rival McDonald’s vlastní 1 400 poboček.

Ne všude má ale fast foodový řetězec tak ambiciózní plány jako v Číně. Například v Rumunsku se posledním červnovým dnem uzavřou dvě tamní restaurace. Historie Burger King v Rumunsku je poměrně krátká. První pobočka byla otevřena v roce 2008. Společnost Atlantic Restaurant System, která měla rozvoj sítě na starosti, nepřizpůsobila podle analytiků cenovou politiku řetězce tamním podmínkám. Pro Rumuny byly burgery od americké společnosti příliš drahé. Navíc firma podcenila i marketing. Finanční ztráty se odhadují na téměř 1,3 milionu EUR.

Krušné začátky měl Burger King také v Polsku. Na trh společnost vstoupila již v devadesátých letech, aby v roce 2001 z trhu po neuspokojivých výsledcích zase odešla. Druhé šance se chopila firma AmRest, která restaurace Burger King s úspěchem provozuje od roku 2007.

A stejná firma stojí i za českou filiálkou Burger King. První restaurace byla otevřená v roce 2008 na pražském Zličíně. Od té doby nic nenasvědčuje tomu, že by zdejší Burger King měl podobné problémy jako v Rumunsku nebo v Polsku. V současnosti funguje 13 poboček. "Letos jsme otevřeli restauraci v Ostravě a do konce roku chystáme zprovoznit minimálně dvě další. Podobným tempem chceme pokračovat i v následujících letech," dodává Pavel Vaníček, manažer marketingu společnosti BK Team, která vedle firem AmRest a Autogrill má licenci provozovat v Česku restaurace Burger King.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank