02.03.2017

Starbucks zahájil bitvu o Italy

Američan Howard Schultz vymyslel koncept Starbucks v roce 1983 během cesty do Milána. Značka v zemi, kde přišlo na svět espresso, otevře příští rok svou vůbec první kavárnu.

Globálně vůbec největší kavárenská síť původem z USA se vrací do města, které bylo inspirací pro vznik značky v podobě, jak jí známe dnes. Nová kavárna a pražírna Starbucks v Miláně bude mít rozlohu 2,5 tisíce metrů čtverečních, nabízet by měla prémiovou kávu a pečivo od přední milánské společnosti Rocco Princi. Podobně jako ve svých dalších specializovaných prémiových prodejnách Starbucks Roastery mimo Evropu, například v Šanghaji či New Yorku.

Do konce příštího roku se otevře v Miláně vůbec první italská pobočka Starbucks Rostery, oznámilo vedení pro americkou stanici CNN. Starbucks má pobočky ve 27 zemích, Itálie na jejich seznamu dosud chyběla.

Starbucks plány na vstup do Itálie, která je domovinou klasického espressa, oznámila těsně před odchodem Howarda Schultze z vedení. Krok je to poměrně odvážný, neboť Italové jsou pyšní a opravdu nároční na gastronomické umění. A espresso je vedle špaget jejich snad největší chloubou. Obvykle svůj oblíbený nápoj za v průměru 1 euro konzumují u barů v místních rodinných kavárnách. Těžko vzhledem k jejich patriotismu tedy odhadovat, jestli si oblíbí také americký způsob konzumace espressa, totiž ve velkém hrnku, ředěné horkou vodou či mlékem. Znalci italských tradic jsou spíše skeptičtí.

Střet dvou odlišných kultur

Kávu si Italové navíc totiž nejčastěji vybírají podle názvu a jména společnosti, která ji vyrábí. Samozřejmě se při tom řídí předchozími zkušenostmi, Italové prostě neradi s kávou experimentují. Starbucks nicméně tvrdí, že je na střet dvou odlišných kultur globální značka připravená. Expandovat v Itálii hodlá jen pomalu a opatrně, s úctou k místní tradici a podmínkám italského trhu. V tuto chvíli plánuje Starbucks otevření několika poboček v Miláně, o dalších městech se zatím nehovořilo.

Podle údajů společnosti Euromonitor jsou Italové stále zamilovaní do kvalitní kávy a jsou ochotni za svoji vášeň zaplatit i vyššími cenami. Jejich celkové výdaje za tento nápoj loni meziročně vzrostly o 2 % na 1,8 miliard euro. Největší značkou v zemi je Luigi Lavazza, která ovládá celou třetinu tamního trhu s kávou. Starbucks přesto doufá, že v Itálii uspěje. "Čekali jsme na tuto příležitost mnoho let, abychom ukázali italskému lidu hluboký respekt k jeho bohatému dědictví a kultuře kolem vaření kávy. Věříme, že nyní je ten správný čas, aby se Starbucks pokusil dobýt Miláno," uvádí Starbucks v prohlášení.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank