01.06.2017

Byznys s národní kuchyní

V ČR se brzy objeví další franšízová síť s italskými specialitami. Stálé oblibě se ale těší i balkánská, asijská a arabská kuchyně.

Na tuzemském trhu by se měla v červenci objevit další gastronomická franšízová síť, která uspěla již na mezinárodním poli. Německá společnost Vapiano otevře první pobočku v obchodním centru Quadrio v centru Prahy, oznámila společnost Cushman & Wakefield, která se stará o nájemníky centra. Vapiano se specializuje na italskou národní kuchyni v čele s těstovinami, pokrmy připravuje personál v kantýnách před zraky hostů. V současnosti provozuje 180 poboček ve 31 zemích.

Vapiano restaurace

Casual food je nový styl stravování, který kombinuje výhody rychlého občerstvení a kvalitních pokrmů. V Německu je populární v posledních letech síť italských restaurací značky Vapiano, která brzy otevře první pobočku i v Praze.

Příchod přední německé gastronomické společnosti do Česka je potvrzením trendu, kdy se do popředí nejen v Evropě dostávají různé populární pokrmy z národních kuchyní celého světa. Letní měsíce jsou logicky pro suchozemskou část kontinentu tradičně ve znamení italské kuchyně - za tamní specialitu je ostatně považovaná i zmrzlina, byť původně vznikla jinde. Recept na mražený mléčný koktejl přivezl ve 13. století z Číny do Itálie cestopisec Marco Polo. I další národní speciality se ale v historii stěhovaly a stěhují Evropou.

Jaké další národní kuchyně se v posledních letech uchytily v České republice? V první řadě určitě balkánská, která je ovlivněná řeckými, italskými a tureckými pokrmy a je pro ni typické použití čerstvé zeleniny jako jsou papriky, rajčata, lilek a okurky. Z masa vedou na Balkáně ryby a jehněčí. Z franšízových společností se na turecké speciality zaměřuje například Mr. Kebab, jehož tradiční výrobek je podobný gyrosu. Druhou domovinou kebabu i gyrosu se v posledních letech díky menšinám stalo Německo, odkud se trend přesunul také k nám. Češi při konzumaci mohou navíc zavzpomínat třeba na dovolenou u moře v Chorvatsku.

Libanon, Mexiko i Japonsko

Blízko k balkánským tradičním pokrmům mají díky surovinám Arabové, kteří zásadně nepoužívají v rámci kulturních tradic při vaření vepřové maso. I přestože pro české strávníky je vepřové naopak většinou naprostý základ, i u nás se uchytily arabské pochoutky jako hummus, falafel, či jehněčí. Na rychlá občerstvení inspirovaná Blízkým východem se dá již narazit skoro na každé rušnější ulici. Libanonské speciality si lze vychutnat třeba v pražských restauracích El Emir, jejichž návštěva má navozovat pocit, že vás na jídlo pozval samotný sultán.

El Emir Libanon restaurace kuchyně

Restaurace El Emir nabízejí libanonskou kuchyni, v centru Prahy zvou k návštěvě zatím dvě - jedna v paláci Koruna na Václavském náměstí, druhou najdete v OC Palladium.

Mexický fastfood Burrito Loco má v Praze sedm poboček a v Plzni pak další jednu, přestože mexická kuchyně Čechy neláká k ochutnávání ani zdaleka tolik, co balkánské speciality. Řetězec Burrito Loco má ovšem o víkendu otevřeno nonstop a ukojí tak choutky na burrito, nachos, tacos či quesadillas i v noci. Nabízí navíc rozvoz či cateringové služby. Téměř 10 let pak v ČR působí také síť veganských restaurací Loving Hut, nabízející kuchyni inspirovanou tradičními vietnamskými pokrmy. Loving Hut působí dnes ve 35 zemích světa, v české metropoli vlastní 5 provozoven.

Moderní pojetí asijské kuchyně se snaží Čechům představit také společnost Planet Sushi, která zároveň odkazuje svou nabídkou na prastaré japonské zvyky. Ve střední a východní Evropě provozuje Planet Sushi asi 50 restaurací, v Praze sídlí restaurace u stanice metra Anděl na Smíchově. V nabídce má jak sushi i rýžové nudle, tak třeba tradiční japonskou polévku miso, nebo tataráka z lososa či tuňáka. Konzumace japonských specialit od roku 2014 podle údajů Restu v Česku narostla až o 40 %, a jejich obliba zatím neklesá.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank