11.07.2008

Fortune: McDonald´s - největší franchisa

McDonald´s je ve čtvrté stovce největších firem světa, nejvýše z franchisový řetězců.

Řetězec rychlého občerstvení McDonald´s je největším franchisovým řetězcem, přestože mu v žebříčku největších firem světa patří až 359. místo. Vyplývá to z žebříčku 500 největších firem světa, který tradičně zveřejnil prestižní magazín Fortune.

mcdonald´s logo

McDonald´s je nevětší firmou mezi franchisami

I přes růst, propad

Přestože McDonald´s loni oproti roku 2006 zvýšil tržby o 1,6 miliardy na 23,2 miliardy americký dolarů, celkově si v žebříčku Fortune pohoršil o 30 míst. V loňském roce také řetězec, i přes rostoucí tržby, hospodařil s menší efektivitou. Zisk firmy se meziročně snížil zhruba o 900 milionů USD na 2,4 miliardy dolarů.

Franšíz v 500 málo

Ze světových společností, které se výrazně angažují v oblasti franchisingu, není v žebříčku prestižního magazínu příliš mnoho. Na 460. místě skončil řetězec Marks&Spenser s tržbami 18,1 miliardy dolarů a ziskem 1,65 miliardy dolarů. Ten si pohoršil o dvě místa.

Jiné hodnocení

McDonald´s se také jako jediná franchisová síť dostal v jiném hodnocení mezi nejdražší značky světa. V celosvětovém žebříčku BrandZ TOP 100 společnosti Millward Brown Optimor mu patří pro rok 2007 sedmá pozice. V hodnocení franchisových řetězců je ale podle magazínu Enterpreneur McDonald´s až na pátém místě. Žebříček vede značka 7-Eleven. Více zde.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank