10.08.2011

Penam láká franchising

Síť Pekařství U Golema, která patří pod Penam, zvažuje přechod na efektivnější obchodní model.

Firma Penam ze skupiny Agrofert plánuje rozšířit síť prodejen s názvem Pekařství U Golema. Při té příležitosti zvažuje, že by část jejích prodejen provozovali franchisanti. V současné chvíli tvoří její portfólio 41 prodejen, které fungují hlavně na Moravě, další dvě desítky pak na Slovensku. Do pěti let by jich mohlo být v Česku 80 až 100, u východních sousedů pak okolo 50.

Penam Pekařství U Golema

O části svých prodejen Pekařství U Golema firma uvažuje, že by je provozovala pomocí samostatných podnikatelů franchisantů.

Firemní prodejny mají trojí smysl. Jako další prodejní kanál mohou přispět k zachování objemu výroby. Umožňují také nabídnout čerstvější zboží a širší sortiment, který v řetězcích být nemusí. Významným přínosem je i budování značky a loajality zákazníků k ní. „V případě franchisových prodejen nechceme mít vysoký poplatek, právě naopak, chceme, aby byl koncept zajímavý po všech stránkách pro podnikatele,“ řekl generální ředitel Jaroslav Kurčík.

Obliba nákupů čerstvého pečiva v „rodinných“ pekařstvích mezi Čechy evidentně vzrůstá. Konkurenční koncept Paneria, po vzoru zkušeností v rámci skupiny United Bakeries, také začal s franchisingem. Jako svůj cíl si pro letošní rok dle vyjádření ředitele divize Food and Servise Michala Freibergera vytýčil sjednocení brandu a připojení prodejen Mistr Bäcker pod jednotné označení Paneria. Fúzí tak přibude do portfolia dalších 38 obchodů, čímž se koncept rozroste na 64 poboček a upevní tak své postavení jedničky na trhu.

Další, kdo rozjíždí síť s luxusními pekařskými produkty, je francouzské pekařství PAUL, které na konci července otevřelo již svou šestou prodejnu přímo v srdci Prahy, v ulici Na Příkopech. Ačkoliv je valná většina z 330 poboček ve 23 zemích světa provozována franchisanty, v Česku zatím společnost HDS Retail Czech Republic a.s., která vlastní master licenci na pekařství PAUL, rozvíjí tento koncept vlastními silami.

Podrobnější informace získáte v redakci FranchisingINFO.cz.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank