01.03.2018

Starbucks bude i v Olomouci

Americká franšízová síť kaváren Starbucks začátkem roku završila 10 let na českém trhu. Chce se rozšiřovat do dalších krajských měst.

První kavárna Starbucks se otevřela v Česku před 10 lety - 22. ledna 2008 ochutnali první hosté kávu v nové pobočce na Malostranském náměstí v Praze. Za rozvoj a provoz kaváren značky Starbucks je v ČR, Polsku a Maďarsku zodpovědná společnost AmRest Coffee s.r.o.coby joint-venture partner. Značka Starbucks má nyní na 16 tisíc franšíz ve 27 zemích, loni přidala do seznamu také Itálii. Současně síť loni expandovala také v Číně, kde otevírala na konci roku v průměru dvě pobočky denně.

Starbucks Cina Foto Starbucks

V Šanghaji je od loňska otevřená vůbec největší kavárna Starbucks spolu s prémiovou pražírnou, která má oproti domovské pobočce v Seattlu dvojnásobnou rozlohu - na 2 700 čtverečních metrů. Bývalý ředtel Howard Schultz ji nazval Coffee Wonderlandem.

V České republice se hodlá letos rozšiřovat především do krajských měst, nová kavárna se chystá k otevření nyní v centru Olomouce v nákupní galerii Šantovka. Loni v říjnu v české síti Starbucks přibyly také dvě nové kavárny v Praze - ve Watlrovce a na Chodově, aktuálně jich má Starbucks po celé zemi 34. V Evropě firma zaměstnává celkem více než 40 tisíc lidí, jejími hlavními cílovými trhy ale zůstávají domovské Spojené státy a zmiňovaná Čína. Tam společnost loni uvedla do provozu vůbec největší kavárnu na světě.

Mobily mění způsob nakupování i v kavárnách

Společnost Starbucks vznikla v roce 1971, jméno dostala po prvním důstojníkovi z knihy Moby Dick od Hermana Melvilla. Také logo Sirény se dvěma ocasy z řecké mytologie je inspirováno mořem. Kavárny Starbucks mají být místem setkání pro obyvatele i rodiny z okolí. Loni se značka soustředila na zavádění nových technologií do prodeje. V současnosti se již 30 % transakcí v pobočkách Starbucks uskutečňuje prostřednictvím mobilních plateb. Aplikace Order and Pay, která zákazníkům umožňuje objednat si prostřednictvím smartphonu a vyhnout se tak čekání ve frontě, je zodpovědná za 9 % všech transakcí.

"Starbucks využil inovace v oblasti jídla a nápojů, zážitku na prodejně a personalizovaného online spojení se svými zákazníky," uvedl generální ředitel Starbucks Kevin Johnson. Starbucks loni poprvé v historii v USA překonal počtem poboček nejslavnější franšízovou síť McDonald’s, a jeho tržby narostly (především v USA a Asii) meziročně o 8 %. Průměrně společnost otevírá po celém světě přibližně 700 tradičních amerických kaváren ročně.

Sdílej článek

Komentáře na fórum

0

chcete víc?

newsletter Franchising.cz

If you see this, leave this form field blank