Hobbymarkety nabírají druhý dech

V roce 2012 bylo v ČR přes 140 hobbymarketů. Nejvíce se jich nachází v Praze a středních Čechách.
Čtvrtek
17.01.2013
Hobbymarkety se otřepaly z krize. Otevírají nové pobočky nebo rozšiřují stávající.
 

V roce 2012 bylo v České republice více než 140 hobbymarketů. Oproti roku 2010 se jedná o 5% nárůst. Z celkového počtu se podle Jones Lang LaSalle 35 prodejen nacházelo v Praze a středních Čechách, což jsou kraje s nejvyšším počtem rodinných domů a největší kupní silou v ČR. Další nejvýznamnější kraj co do počtu velkých center pro kutily byl ten Moravskoslezský, kde se nacházelo 17 prodejen. Na třetím místě byl pak Ústecký kraj s 15 prodejnami.

Nejvyšší počet obchodů měl český Mountfield, který jich provozoval 55. Další významný hráč na poli hobbymarketů je například OBI, který svou síť rozšiřuje i díky franchisovým partnerům. V roce 2012 měl 26 vlastních provozoven a 6 franchisových. Na zájem zákazníků v ČR si nemohou stěžovat ani Baumax, Bauhaus či Hornbach. Za úspěchem Mountfieldu stojí podle JLL především brzký vstup na český trh v roce 1991, různé velikosti obchodních jednotek a dlouhodobé investice do marketingu. Od velkoformátových prodejen ostatních hráčů se také liší užším sortimentem, zaměřeným hlavně na zahradní techniku, zahradní nábytek a bazény.

Růst byl zaznamenán i přesto, že hobbymarkety mají specifické požadavky na prostory, které potřebují. Kromě samotného velkoplošného prodejního prostoru požadují nízké provozní náklady, rozsáhlé skladovací plochy a dostatečně velká parkoviště. Celková plocha se tak může vyšplhat na více než 20 tisíc m2. Dle dat Franchising Reportu Česká republika 2011 zpracovaných poradenskou společností Profit system, je například OBI z pohledu franchisových licencí jednou z nejdražších licencí na českém trhu, investice se pohybuje kolem 250 milionů Kč.