Hladší start / „S franšízou můžete začít podnikat relativně rychle. Nemusíte vymýšlet produkt ani systém. Vše již funguje, což je největší výhoda franšízingu,“ popisuje svou zkušenost s Radek Chalupník, majitel licence Maxeco.
pondělí
21.06.2021
Zkušenosti s franšízovým podnikáním Radek Chalupník měl. S franšízou Maxeco se však pustil do zcela nového oboru.
 

K podnikání se značkou Maxeco přivedla pelhřimovského podnikatele realizace vlastního bydlení. „Když jsem hledal vhodný topný systém do mého domu, narazil jsem na společnost Maxeco a jejich infra topné folie. Shodou okolností jsem na jejich webu zaznamenal, že nabízí franšízovou spolupráci, což mě zaujalo,“ vzpomíná Radek Chalupník s tím, že netrvalo dlouho a začal s vedením společnosti jednat o obchodním modelu, podmínkách podnikání s tímto konceptem, ceně regionu a poplatcích. Jak říká, celý proces byl poměrně jednoduchý a také rychlý, a to i díky transparentním podmínkám, které Maxeco svým partnerům nabízí. Výsledkem toho bylo podepsání franšízové smlouvy necelé dva měsíce od začátku společného jednání.

V současné době podniká Radek Chalupník s konceptem Maxeco již rok a půl a na starosti má oblast Jihočeského kraje a Vysočiny. První rok pro něj byl zejména ve znamení rozjezdu a sbírání zkušeností, nyní již pozoruje dynamičtější vývoj. Roste počet zakázek, a tak se postupně věnuje rozšiřování své firmy iHeat, která je majitelem franšízové licence. Nic na tom nezměnil ani fakt, že neměl s topenářstvím žádné zkušenosti.

„Měl jsem zkušenosti pouze s podnikáním v rámci franšízového systému, ale ve zcela jiném oboru, kterým byl cestovní ruch,“ prozrazuje s tím, že zkušenosti z branže jsou pro uchazeče o licenci jistě výhodou, nikoli však podmínkou. Zájemci, kteří již podnikají v podobném oboru sice mohou těžit ze svých zkušeností i kontaktů, ale k úspěchu mohou vykročit i úplní nováčci. Centrála se totiž postará, aby její partneři znali dopodrobna produkt a službu, kterou svým klientům nabízí. Je to sice náročnější, protože se musí učit vše od začátku, ale podle Radka Chalupníka to s podporou franšízora zvládnou.

Pomoc na startu v lockdownu

Při samotném rozjezdu jeho podnikání s konceptem Maxeco na něj čekalo nejen důkladné školení a potřebné know-how, ale také přísun poptávek od potenciálních klientů. „Velmi mi pomohlo, že první klienti, které jsem dostal, byli připraveni jít do topení naší značky a já jsem obchod jen ´dotáhnul´,“ vysvětluje franšízant Radek Chalupník, který by všem zájemcům o franšízu této značky poradil, ať se rozhodně nebojí. Připravit by se ale měli na to, že první rok se může zdát skutečně dlouhý a očekávané výsledky přijdou spíše až ve druhém roce jejich podnikání, což je dáno zejména tím, jak funguje sektor stavebnictví. Zvláště v dnešní době, kdy realizace řady projektů odkládají a termíny si posouvají.

Radek Chalupník s tím má své bohaté zkušenosti. V zápětí po podpisu franšízové smlouvy totiž přišel tvrdý lockdown, který mu jeho i tak náročný rozjezd podnikání výrazně zbrzdil. Nastalo období karantén a možnosti školení byly velmi omezeny. V tu chvíli ocenil, že je součástí franšízového konceptu. Během pandemie se zintenzivnily online meetingy, při kterých mají franšízanti možnost sdílení a výměny zkušeností. Navíc centrála začala i v této těžké době víc investovat do marketingu, což je podle Chalupníka velice důležité a nese to ovoce v podobě nových klientů. Takovou investici by si podle svých slov nemohl dovolit, kdyby nebyl součástí franšízy Maxeco.


Síla spolupráce / „Velmi mě na začátku spolupráce potěšil přístup kolegů v síti Maxeco. Každý, na koho jsem se obrátil byl ochoten mi pomoci, což pro mě bylo při rozjezdu velmi důležité,“ říká franšízant Radek Chalupník.