2011 – Rekordní rok pro franchising v Česku

Pondělí
16.04.2012
V roce 2011 přibylo nejvíce franchisových společností i poboček ve více než dvacetileté historii franchisingu v Česku.
 

Vývoj trhu

V současné době funguje na českém trhu už 168 franchisových značek, což je o 12 % více než loni. Ještě výrazněji vzrostl počet franchisových poboček, a to z 3.476 na 4.366 - to je proti roku 2010 nárůst o 25,6 %. A podobný rozvoj franchisingu očekávají odborníci z poradenské společnosti PROFIT system franchise services s.r.o. i v příštím roce. V roce 2012 může počet franchisových sítí dosáhnout 200. „Podnikatelé stále častěji přemýšlí o podnikání založeném na známém a už prověřeném konceptu. Díky tomu se trh franchisingu rozvíjí několikrát rychleji než celé hospodářství České republiky,“ říká Marek Halfar, ředitel PROFIT system franchise services s.r.o.

Graf 1: Počet franchisových značek

*) Odhad pro rok 2012

Graf 2: Počet franchisových poboček

*) Odhad pro rok 2012

Vzestup Krásy a fitness, propad Gastronomie

ZPRÁVA PROFIT system potvrzuje, že největší nárůst počtu franchisových poboček byl v odvětví Krása a fitness, Oděvy a obuv a Potraviny. V těchto odvětvích překročil počet nových poboček 220. Důkazem vzestupu odvětví Krása a zdraví je 21 nově otevřených poboček společnosti Svět zdraví, 19 provozoven fitness studia EXPRESKA nebo 18 provozoven dietetické sítě NATURHOUSE. Rok 2011 naopak nebyl tak dobrý pro Gastronomii. Podle zprávy PROFIT system v roce 2011 klesl počet franchisových poboček o 159. Vliv na pokles měla především hospodářská recese – lidé se snaží více šetřit.

Převaha českých franchis

Na tuzemském trhu franchisingu dominují už české firmy. Podle údajů PROFIT system jich funguje 93, což je 55 % z celkového počtu všech franchisových společností. Z tohoto pohledu došlo k velké změně v porovnání s rokem 2010, ve kterém převažovali zahraniční franchisoři – ze 150 firem jich bylo 73 českých (49 %). „Český trh franchisingu vstupuje do nové fáze, ve které začínají převažovat tuzemské firmy. Je to známkou dozrávání sektoru franchisingu v naší zemi. Ve vyspělých zemích, ale například i v Polsku, je podíl domácích subjektů více než 70 %,“ dodává Halfar.

Expanze do zahraničí

Odborníci také upozorňují, že čím dál více českých společností se snaží se svými koncepty proniknout za hranice státu. Pobočky v zahraničí má 38 tuzemských společností, loni jich bylo 31. Mimo Česko vyrážejí především firmy z oborů Gastronomie, Kosmetika a zdraví a Oděvy a obuv. Nové zahraniční pobočky otevřely v minulém roce mimo jiné společnosti BON BON, The PUB a Manufaktura.

ZPRÁVA byla publikovaná v denících E15, Hospodářských novinách, Právu, The Prague Post, časopisech Regal, Finanční management, TREND marketing, na serverech MaM.cz, aktuálně.cz, finance.cz, financninoviny.cz, cianews.cz nebo na www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika.