Bilionový byznys

Podle serveru CNN Money patří v žebříčku 500 největších společností na světě řetězci Wal-Mart 1.místo, Carrefouru 32.místo a Tescu 61.místo.
Čtvrtek
19.01.2012
Na skoro 4 biliony dolarů se loni zvýšily tržby 250 největších maloobchodních řetězců. Letos má přijít útlum.
 

Ve finančním roce 2010, který skončil v loňském červnu, vzrostly obchodním řetězcům tržby o více než 5 % na 3,94 bilionu dolarů (79,5 bilionu korun). Zvyšuje se jim i zisk, a to meziročně z 3,1 % na 3,8 %. Podobný úspěch však letos očekávat nelze, a to ani v České republice. Důvodem má být zhoršení globální ekonomiky. Vyplývá to ze zveřejněné studie společností Deloitte a STORES Media.

"Globální ekonomika zpomaluje a růst na předních světových trzích včetně České republiky bude v roce 2012 zřejmě pomalejší než v roce 2011. Krize eurozóny nadále snižuje důvěru investorů a spotřebitelů," komentoval výsledky studie Martin Tesař z české pobočky společnosti Deloitte. Tuzemské obchodní řetězce loňské tržby zatím nezveřejnily. Předloni tržby 50 největších tuzemských obchodníků poprvé od zahájení jejich sledování v roce 1993 nevykázaly růst a podle údajů společnosti Incoma GfK stagnovaly na úrovni 444 miliard korun.

Největším řetězcem světa se opět stal americký Wal-Mart před francouzským Carrefourem. Třetí místo patří britské síti Tesco. Ta předstihla nyní čtvrtou německou obchodní skupinu Metro. Největší růst ve finančním roce 2010 vykázali maloobchodníci v Latinské Americe, Africe a na Středním východě. Sedmi z deseti největších maloobchodníků v Latinské Americe se tržby zvýšily dvouciferným tempem, což mělo za následek tempo regionálního růstu na úrovni 18 %.