Olympiáda - byznys propadák?

Britský deník Financial Times očekává během londýnské olympiády meziroční pokles návštěvnosti turistických atrakcí o 30 až 35 procent. (foto: Eva Přehnalová)
Pátek
10.08.2012
Zatímco sportovci v Londýně pokořují rekordy, obchodníci pláčou. Jejich tržby totiž nebudou tak vysoké, jak mnozí z nich očekávali.
 

I přes probíhající olympijské hry hlásí londýnští obchodníci horší prodejní výsledky. Podle poradenské firmy Experian navštívilo londýnské obchody od začátku her v průměru o pět až deset procent lidí méně než ve stejném období loňského roku. Jedním z důvodů je fakt, že turisté se snaží vyhýbat přeplněnému centru města a dopravním zácpám.

Sportovní fanoušci se i kvůli všudypřítomným bezpečnostním opatřením drží opodál sportovišť. Již před startem olympiády Londýnský dopravní podnik radil Londýňanům, aby, pokud je to možné, pracovali z domova. To ale znamená propad tržeb restaurací i dalších obchodů. Výrazný pokles tržeb hlásí také londýnští taxikáři - a to zhruba o 20 až 40 procent.

Británie očekávala výrazné posílení turistického ruchu v Londýně a jeho okolí se zhruba milionem turistů denně navíc. Dočkala se ale opaku. První známky nejistoty ale byly patrné ještě před vypuknutím her. Podle analytické společnosti Patria ukázal před olympiádou dělaný průzkum mezi 150 londýnskými obchodníky a provozovateli služeb, že jen desetina jich registrovala růst zájmu v souvislosti s hrami, a pouze 13 procent v centru Londýna.