Originalita versus inovace

Statistiky Franchising Reportu z roku 2013 ukazují, že loni klesl počet franchisových konceptů v oblasti služeb. Neúspěšné koncepty zlikvidovala konkurence.
Pondělí
10.11.2014
Majitelé franchisových licencí nespoléhají jen na svůj produkt. Starají se také o to, aby byli spokojení i ti nejpovolanější – franchisanti.
 

Přijít na trh s něčím originálním je v dnešní době náročné, konkurenční boj provází každé odvětví byznysu. Originalita je vstupenkou na trh. Co dělat, ale proti konkurenci, když chcete založit podnik v něčem, co už funguje? Inovovat. Inovace byly loni hnacím motorem franchisového trhu a statistiky ukazují, že to bude i letos.

Nové franchisové koncepty, kterým se podařilo na trhu uchytit, se vyznačovaly právě originálním nápadem, který jim pomohl k rychlé expanzi po Česku. „Novodobá sanitka, Konopná lékárna, suché mytí iDry, to je jen zlomek firem, které vyšly s novým nápadem a podařilo se jim uspět,“ dodává Gabriela Petrová, obchodní manažerka poradenské společnosti PROFIT system. Franchising pak už pomohl rychleji k tomu, aby se nápad uchytil.

Lepší služby pro všechny

A co inovace? Ty posunuly zavedené franchisové koncepty dopředu, čímž ukázaly, že se konkurence nebojí a daří se jim. Mobilní mytí automobilů bez použití vody iDry přinesl revoluci v mytí aut a to není vše. „Letos jsme představili novou službu v portfoliu čištění – iDry Nano Coating, která využívá princip nanotechnologií,“ dodává majitel iDry Petr Šméral s tím, že čistit už tak může nejen vozidla, ale také kanceláře či domácnosti. Společnost SUNKINS, která drží licenci Svět zdraví, zase dokončuje Komplexní nutriční typologii pro děti a sportovce.

Nejen pro zákazníky firmy přinášejí novinky. Prodejce čajů Oxalis zase přinesl inovaci ve zlepšení franchisového konceptu. „Společně s firmou App Vision jsme spustili elektronickou příručku. Jednoduchým způsobem se franchisanti seznámí s provozními záležitostmi firmy,“ dodává jednatel Oxalis Petr Zelík. Na zlepšení franchisy pracoval i koncept Fitness food menu, který přišel s rebrandingem a novým administrativním systémem. Inovace tak přichází nejen pro zákazníky, ale také pro franchisanty.