Lidé s nápady v Česku nechybí

pondělí
05.10.2015
Kateřina Zychová má zkušenosti z New Yorku i Londýny jako investiční bankéřka. Po návratu do Česka se rozhodla založit vlastní investiční společnost Verdi Capital.
 

Proč jste se vrátila podnikat co České republiky?

Strávila jsem spoustu času jako investiční bankéřka v New Yorku a Londýně, ale rozhodla jsem se, že to zkusím dělat sama se zázemím, které mám v Praze, a pokusím se dělat v českých podmínkách byznys, který je na západě běžný, ale u nás ještě není rozvinutý. Aktivně hledáme firmy a oslovujeme majitele, což je jedna z nejtěžších věcí na téhle práci, protože lidé jsou nedůvěřiví a majitelé si obvykle myslí, že na vše stačí sami. Což je někdy pravda a jindy zase ne. Parťáka většinou aktivně hledají ti, kterým docházejí síly nebo nemají přirozeného následovníka, nebo také ti, kteří chtějí plně exitovat byznys, což nesedí do naší strategie.

Dá se v Česku investovat?

Je tady spousta zajímavých a chytrých lidí s nápady. Je to otázka toho, jak ty nápady uchopíte a jakým způsobem do toho vložíte peníze. Výzva je tyto lidi najít a to hledání je úporné, ale vyplatí se. Potom si musíte sednout s vlastníkem, vytvořit společnou strategii a dostat vše do dalšího kola.

Existuje v českých podmínkách ve financích nějaká díra na trhu?

Investiční management, to je tady v plenkách. Když jsem začala ve svých čtyřiadvaceti na Wall Street, hned mi volala spousta poradců. Viděli, že mám relativně strmou výdělečnou křivku, tak se mi hned snažili nabízet své produkty, od pojištění až po celkovou investiční strategii. Tohle tady chybí. Banky se soustředí na lidi s 10 + miliony euro nahoru, ale není tu profesionální investiční manažerská skupina. V tom vidím velkou budoucnost a díru na trhu. Lidé spoléhají na banky a kupují jejich produkty, banky ale často ve specifickém českém prostředí prosazují produkty svých francouzských nebo belgických matek a neprodukují nic svého, ušitého na potřeby českého klienta. Rozhodla jsem se tedy, že to vybuduji, a zatím to funguje velice dobře, protože tomu nahrává i celková ekonomická situace.

Působila jste na Wall Streetu i v City. Jak velký rozdíl v lidském faktoru figuruje mezi těmito místy a našimi podmínkami?

V bankovnictví se sice už dobře platí, ale průměrné příjmy jsou pořád na čtvrtině toho, co lidi vydělávají venku. Tam proti vám sice hrají excesivně nákladný životní styl, kdy za byt platíte třikrát tolik v porovnání s Prahou, ale je tam daleko větší motivační faktor a vysoké bonusy podle výkonosti. To kolik se tam dá vydělat, je nesrovnatelné s Českem. Každému bych doporučila, aby tam šel na pět let se zapracovat a vydělat si. Tady lidi nejsou motivovaní. Urputná motivace kariérou a financemi začíná v Americe, pak to jde do Anglie přes oceán, a čím jste východněji, tím je to méně intenzivní. Lidé v Rakousku, Německu nebo u nás nikdy nebudou tak draví. V Německu jsou sice zvyklí na určitý standard a jsou profesionálnější, ale nikdy nebudou mít stejný drive jako Anglosasové. A pokud mají ten drive, tak jdou raději do mekky financí na Wall Street nebo do Londýna – existuje velký brain drain. Výjimkou jsou samozřejmě podnikatelé, u těch vidím exponenciálně rozdílnou mentalitu versus zaměstnanci, srovnatelnou se západem. Kulturní a sociální středoevropské prostředí je takové, že se nikdo moc nepředře… Například o víkendu je v Rakousku všude zavřeno, což jsou například pro mne jediné dny, kdy můžu jít nakupovat. Tam je to ještě horší a méně podnikavé než u nás. Ale to je jen povrchní popis situace, museli bychom jít do hlubší filosofie, abychom si to dokázali vysvětlit.

Ani Frankfurt se nedá s anglosaskými finančními centry srovnat? Skutečně funguje rozdělení středoevropská kultura versus dravý anglosaský svět více než rozdělení východ/západ?

Všechno je pozadu. Dravost, inovace, síla – nejen ve finančním sektoru. Amerika je „superinovativní hub“. Proč se nevynalézají facebooky a linkediny tady, ale v Silicon Valley? Brain power je tam neskutečná – všichni jsou od malička vychovávaní k tomu si vydělat a být bohatý. Být bohatý je tam součástí místního kulturního prostředí a peníze jsou tam faktor day to day life – je to ale extrém. Na druhou stranu můžeme zmínit Skandinávii, která je socialistická skrz na skrz a přitom inovativní.

S jakou myšlenkou jste založila vlastní investiční společnost?

Investiční společnost Verdi Capital jsem založila, abych se v České republice, na Slovensku a potenciálně i ve střední Evropě mohla věnovat dvěma oblastem. První je investiční management, investice do likvidních strategií, abychom jako Verdi zrealizovali klientům zajímavý výnos v průměru 8+% procent podle vybrané individuální strategie. Druhou činností jsou investice do soukromého kapitálu. Soustřeďujeme se na ryze české a slovenské firmy, které potřebují finančního investora pro růst. Rádi se věnujeme zajímavým českým a slovenským vlastníkům, kteří po úspěšném podnikání přemýšlí, co dál s firmou... My pak přistupujeme nejen jako finanční partner, ale jako spoluinvestor či spolumajitel. Například poskytneme kapitál a v rámci našeho finančního a strategického know-how pomůžeme firmám růst do zahraničí. To jsou tedy dvě nohy našeho byznysu. Máme na to určených 150 až 200 milionů euro a hledáme firmy se zajímavým know-how, které jsou unikátní se zajímavou myšlenkou, která se nedá lehce zkopírovat a byznys pak naklonovat.

Co vás v práci naplňuje?

V práci mě naplňuje radost z nových byznysů. A to, že dělám s lidmi, které mám ráda. Na rozdíl od bank si můžu vybrat klienty a spolupracovníky, se kterými každý den dělám. Teď navíc připravuji program pro mladé lidi, které chceme jako firma oslovit a pomoci jim realizovat nápady. Vždy je uspokojivé, když vidíte, že vám byznys roste a daří se vám.


Populární na fóru

Kolik může stát pronájem v nákupním centrum?

Ahoj, nevím jak moc je tvůj dotaz aktuální,ale při pohledu na web jsem našel něco, co by pro tebe mohlo být vhodné, jde o prostor který nabízím k pronájmu v centru...

4 komentář(e)
posledni 15.01.2019
Kolik může stát pronájem v nákupním centrum?

Ahoj, nevím jak moc je tvůj dotaz aktuální,ale při pohledu na web jsem našel něco, co by pro tebe mohlo být vhodné, jde o prostor který nabízím k pronájmu v...

4 komentář(e)
posledni 15.01.2019
Franchisingová smlouva

Sice jsou náležitosti trochu volnější, ale to může představovat výhodu i nevýhodu zároveň. Vždycky je na místě nechat si poradit od odborníků a mít jistotu,...

2 komentář(e)
posledni 30.11.2017
S riziky počítáme

Od ELKO EP prakticky denně odebíráme relé do rozvaděčů. Ale měl jsem za to, že jsou známí pouze na českém trhu. Teď jsem mile překvapen, že je i...

1 komentář(e)
posledni 13.06.2017
Franchisingová smlouva

Hraapla@seznam.cz

2 komentář(e)
posledni 21.05.2017
Rozvoj franšízingu v Česku

Dobrý den, můžu se zeptat kolik je v roce 2017 nebo 2016 už franchisingových poboček v ČR? DĚKUJI

1 komentář(e)
posledni 03.03.2017
Radim Jančura: Podnikání je o překážkách

Pan Jančura není žádný superhrdina ani Mirek Dušín, jediné co se mu podařilo je vyplnit mezeru na trhu a z toho profitovat. Osobní zkušenost mě přesvědčila, že...

2 komentář(e)
posledni 11.02.2017
Návrat zahraničních značek

Franchising jako téma na Radiožurnálu :-) (cca 18:30) http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3335349#

1 komentář(e)
posledni 16.03.2015