Pátrání po štikách

Žebříček Štik českého byznysu zdůrazňuje čistě ekonomické výsledky firem a kombinuje pohled růstový s pohledem finanční stability. Vytváří tudíž prostředí pro objektivní srovnání úspěchů firem napříč odvětvími.
Pátek
24.06.2016
Nejlépe rostoucí podniky odhalí i letos soutěž Štiky českého byznysu. Již potřinácté.
 

Vyhlášení 13. ročníku ekonomického žebříčku Štik českého byznysu navazuje na rekordní rok růstu české ekonomiky. Letošní ročník proto odhalí nejúspěšnější firmy s mimořádně vysokou růstovou dynamikou. Štiku českého byznysu bude žebříček i letos hledat na celorepublikové a krajské úrovni. Vyhlášena bude i Cena poroty – Česká štika. Ta je určena pouze pro firmy mající prokazatelně 51% vlastnictví v rukou českých občanů.

Ekonomický žebříček založila společnost COFACE, aby každý rok vyhodnotila ekonomické výsledky firem, ocenila je na celorepublikové i krajské úrovni a umožnila jim zviditelnit úspěchy v podnikání. Kromě dynamiky firem se v rámci pravidel hodnotí i ekonomické ukazatele likvidity a ziskovosti. Unikátní metodika žebříčku tak umožní odhalit typické firemní štiky, které jsou rychlé a pružné, ale zároveň fungují i jako spolehlivý obchodní partner schopný dostát svým závazkům.

„Unikátem Štik českého byznysu je skutečnost, že se nejedná o soutěž, do které by se firmy aktivně přihlašovaly, ale vycházíme z toho, že existuje informační povinnost firem zveřejňovat své finanční výsledky ve Sbírce listin Obchodního rejstříku. Tyto informace používáme jako základ pro výpočet souhrnného ekonomického indexu,“ vysvětluje Pavel Schweiner, obchodní ředitel společnosti Coface Czech.

„České ekonomice se i letos daří. Čtyři z pěti tuzemských firem letos podle průzkumu PwC mezi jejich šéfy očekávají, že jim porostou tržby," říká Zenon Folwarczny z poradenské společnosti PwC ČR. s tím, že za největší hrozbu považují nedostatek lidí. Snaží se proto spolupracovat se školami a investovat do svého obrazu v očích potenciálních budoucích zaměstnanců. Čtvrtina tuzemských firem také plánuje letos měnit způsob výroby tak, aby byl méně náročný na lidské zdroje.

Žebříček Štiky českého byznysu založila společnost Coface počátkem roku 2005 s cílem identifikovat české prudce rostoucí podniky a podniky s předpoklady pro další růs. Cílem je nabídnout podnikatelské veřejnosti hodnověrný nástroj k posouzení střednědobé dynamiky a stability českých firem. Hodnocení firem probíhá na celorepublikové a krajské úrovni a opírá se pouze o objektivní ekonomické ukazatele růstu obratu a finanční stability za dobu tří let. Mediálním partnerem akce je i portál Franchising.cz.