Štiky mezi firmami

Žebříček Štiky českého byznysu, jehož mediální partnerem je i portál Franchising.cz, založila společnost Coface počátkem roku 2005 s cílem identifikovat české prudce rostoucí podniky a podniky s předpoklady pro další růst.
Pátek
21.10.2016
Odborníci i letos ocenili nejdynamičtější firmy v české ekonomice. Portál Franchising.cz byl u toho.
 

Absolutním vítězem 13. ročníku ekonomického žebříčku Štiky českého byznysu se stala strojírenská společnost Benteler Maschinenbau. Firma tak navázala na svůj předloňský úspěch v této soutěži. Titul Česká štika porota v letošním roce udělila prodejci cyklistického a dalšího sportovního vybavení, firmě Aspire Sports.

Štiky českého byznysu vznikly jako žebříček nejdynamičtěji se rozvíjejících společností v České republice. „Jako úvěrová pojišťovna hodnotíme finanční zdraví společností, za které pak přebíráme riziko neplacení ve prospěch jejich dodavatelů. Vycházíme tedy výhradně z ekonomických dat a jejich vývoje v časové řadě. Štikám se v roce 2015 dařilo výborně, kdy kumulativní index narostl oproti předchozímu roku o 15 %,“ říká Pavel Schweiner, Managing Director úvěrové pojišťovny COFACE, která je zakladatelem žebříčku.

To, co je tuzemským firmám hodnocených v rámci soutěže Štiky českého byznysu společné, je jejich dynamický rozvoj. To potvrdil i průzkum společnosti PwC, který ukázal, že českým podnikům se daří. Rostou jim zakázky a pro stále více firem je těžší najít a udržet zaměstnance než zákazníky. „Nezaměstnanost je rekordně nízká, mzdy naopak vysoké a často ani jejich navýšení nepomáhá,“ vysvětluje partner PwC Peter Chrenko s tím, že firmy si často berou na pomoc moderní datové analytické nástroje, díky nimž dokážou správně vyhodnotit personální situaci a potřeby firmy a zaměstnance lépe hodnotit a motivovat. Polovina českých společností tak aktivně hledá způsoby, kde by mohly nahradit lidi technologiemi.

Žebříček Štik českého byznysu zdůrazňuje pouze čistě ekonomické výsledky firem a kombinuje pohled růstový s pohledem finanční stability. Vytváří tudíž prostředí pro objektivní srovnání úspěchů firem napříč odvětvími. Hodnocené období zahrnuje poslední tři roky, přičemž jednotlivé roky mají rozdílnou váhu: nejaktuálnější rok má váhu nejvyšší. Obrat musí být vyšší než 10 milionů eur ročně v posledním hodnoceném roce. „Z hodnocení vyřazujeme firmy, na něž je aktuálně podán návrh na insolvenci a takové, u kterých jsme zjistili problémy se solventností,“ vysvětluje pořadatelka Štik českého byznysu Helena Kohoutová, majitelka Agentury Helas.