Franšízy čeká úspěšný rok

V roce 2017 franšízové společnosti podle odborné ekonomické předpovědi vytvoří celkem až čtvrt milionu nových pracovních míst.
Čtvrtek
16.02.2017
Franšízy porostou v roce 2017 podle Mezinárodní asociace franchisingu (IFA) opět rychleji než americká i globální ekonomika.
 

Nejsilnější budou franšízové společnosti již tradičně v gastronomii. Právě silný růst gastronomického průmyslu by měl letos podle předpovědi IFA způsobit také nárůst franšízingu o 36 miliard dolarů oproti roku 2016. To vše především díky zlepšení spotřebitelských výdajů a vyšší zaměstnanosti, díky nimž by zisky franšízových sítí měly narůst meziročně o 5, 3 % oproti necelým 3 % v případě celosvětového hospodářství. Dosáhnout by podle odhadů měly až k 710 miliardám dolarů oproti 674 miliardám v roce 2016.

Podle studie IHS Markit Economics pro AFI tak franšízový sektor poroste opět rychleji než globální ekonomika. Šestým rokem za sebou předčí franšízy i celkové americké hospodářství. Očekává se, že počet franšízových provozoven se letos zvýší po celém světě o asi 1,6 % na 744 437. Tyto pobočky poskytnou v roce 2017 téměř 7,9 milionu pracovních míst, což opět znamená nárůst o 3,3 % oproti roku 2016. Sektor bude podle ekonomických prognóz vykazovat hrubý domácí produkt ve výši 426 miliard dolarů, což je o 21 miliard dolarů více než loni.

"Franšízing je příběhem amerického úspěchu," uvedl prezident IFA Robert Cresanti. "Franšízové společnosti rostou stále rychleji a vytvářejí stále více pracovních míst nežli celkové hospodářství. Prosperují a rostou také více nežli ostatní podniky," tvrdí Crescanti. Nejrychleji podle IFA poroste produkce full-service restaurací, a to meziročně až o 6,8 % na 67,5 miliiard dolarů.

Franšízové fastfoody vydělají letos na 238 miliard dolarů

Těsně v závěsu jsou pak restaurace rychlého občerstvení, které zaměstnávají více než trojnásobek lidí oproti jakémukoliv jinému podnikatelskému odvětví, v němž se běžně využívá franšízing. Počet pracovníků fast foodů naroste letos pravděpodobně o 4 % na 3,6 milionu. Jejich zisky by se měly navýšit o 6,7 % na 237,6 miliardy dolarů. Restaurace obecně představují zdaleka největší počet franšízových provozoven díky velkoplošným řetězcům jako je McDonald Corp., Subway či Metro. Počet řetězců, které používají franšízing v gastronomii, navíc podle zprávy roste také stále rychleji.

Cresanti kromě jiného upozornil, že letos se dají očekávat minimálně v USA legislativní změny, které budou mít vliv i na obchody a prosperitu franšízových sítí. Vhodné změny v tomto směru podle něho mohou nastartovat ještě větší růst sektoru. Republikánský senátor a advokát se specializací na obchod Bradley Byrne na konferenci IFA ubezpečil, že "prezident Trump velmi dobře ví, že ekonomiku a její výkon drží soukromé společnosti a nikoliv vláda." Franšízy podporoval i předchozí prezident Barack Obama, za posledních 5 let vytvářely v USA v průměru ročně o 20 % více nových pracovních míst než společnosti klasické.