Ženy nejprve pracují a budují

„Myslím, že jsem v obchodních jednáních tvrdá a s tím muži při prvním setkání většinou nepočítají. V tomto ohledu si myslím, že se jim dokážu vyrovnat, když je potřeba. Vždy vím, jaký je můj cíl, a podle toho konám.“
Pondělí
24.04.2017
Podnikání v logistice je doménou mužů. Jak může v tomto oboru uspět žena, prozrazuje Stanislava Heritesová Weigelová, majitelka společnosti Westrans.
 

Co stálo na počátku vašeho podnikatelského příběhu?
Léta jsem pracovala v zahraničním obchodu a pak také ve spedičních firmách ve vedoucích pozicích. Vždy jsem ctila autority a měla jsem respekt z nadřízených. Toho posledního šéfa jsem si bohužel po sedmileté spolupráci přestala vážit, když se z něho stal úplně jiný člověk než ten, který mě do firmy přijímal. Práce mě velice bavila a neuměla jsem si představit, že dělám něco jiného. Byla to docela těžká doba, pracovních míst v Děčíně moc nebylo. Zkusila jsem to tedy s podnikáním a ono to vyšlo…

Je ve vašem podnikání zapojená rodina?
Ano, rodinu jsem zapojila od samého začátku. Mladší dcera Petra dokonce ve svých 14 letech stvořila logo, to máme dodnes. Nyní má na starosti technickou část firmy, údržbu a výzdobu budovy a pozemků. Starší dcera Renata od 17 let docházela jeden den v týdnu do firmy. Měla to v rámci praxe domluvené s ředitelem školy. Renata mě už dokáže stoprocentně zastoupit. Obě dcery jsou nyní na druhé rodičovské dovolené. Už se nemůžu dočkat, až se vrátí na plný úvazek. Manžel je profesí energetik, má dost vysoké postavení v jednom velkém podniku. V mé firmě vymyslel efektivní a úsporné řešení vytápění celé budovy a ohřev teplé vody. Nyní zajišťuje údržbu kotelny/strojovny a solárních panelů.

Setkáváte se s tím, že váš obor podnikání je vnímán jako mužský?
Tento obor je určitě převážně mužský. Majitelé konkurenčních firem jsou téměř všichni muži, a pokud jsou to ženy, tak minimálně s manželem pracují společně nebo je firma na ně jenom psaná papírově. Ano vyrovnala jsem se s tím docela dobře, brala jsem to jako velkou výhodu. Myslím, že jsem v obchodních jednáních tvrdá a s tím muži při prvním setkání většinou nepočítají. V tomto ohledu si myslím, že se jim dokážu vyrovnat, když je potřeba. Vždy vím, jaký je můj cíl, a podle toho konám.

Existují podle vás rozdíly v ženském a mužském přístupu k podnikání?
To určitě a dost velké. My ženy nejprve pracujeme a budujeme, nemáme potřebu okamžitě jezdit v nejluxusnějších autech. Stíháme přitom ještě vychovávat děti a udržovat chod domácnosti. Muži to mají trochu jinak.

Máte ještě nějakou podnikatelskou vizi, kterou byste ráda naplnila?
Co se týká mé práce, tak bych nerada měnila, protože to funguje. Sídlo společnosti je však velké, tak mám do budoucna v plánu vybudovat jesličky nebo školku pro děti. Tam by se mohla realizovat moje mladší dcera. To je ale otázka několika let, až povyrostou její děti.

Stala jste se vítězkou Ocenění Českých Podnikatelek v kategorii Střední firma. Čekala jste to?
Takové vítězství člověk nemůže nikdy očekávat, ale pomýšlet si na slušné ocenění určitě ano. Vždyť každý sám ví, jak pracuje on sám a jeho kolektiv a jaké mají společně výsledky celoročního a několikaletého snažení. Vítězství mi přineslo ještě větší zodpovědnost a velký závazek, který je potřeba dále obhajovat a potvrzovat, že to bylo správné rozhodnutí poroty. Takže musíme pokračovat dál minimálně v tom tempu, jako dosud.