2010: Šance pro franchising

Subway podle jejího šéfa pro Česko Martina Prince očekává příští rok v Česku mírný růst.
Čtvrtek
31.12.2009
Rok 2010 bude rokem příležitosti pro rozvoj franšízingu v Česku. Nahrává tomu doznívání ekonomického poklesu a postupná stabilizace hospodářství
 

To však bude stále ještě doprovázet rostoucí nezaměstnanost. „Právě více nezaměstnaných může kupodivu nahrát rozvoji franšízingu. Již dnes se mnohé firmy zbavují vyššího a středního managementu, a to jsou lidé, kteří budou hledat nové příležitosti pro uplatnění. Mají zkušenosti, mají kapitál – ideální kandidáti pro franšízing,“ říká Martin Jonáš z poradenské firmy PROFIT system.

Fast-foody: Vítězové krize?

Již v roce 2009 se s krizí zřejmě nejlépe vypořádaly fast-foody, které jsou většinou založeny právě na franchisingu. Těží totiž z toho, že jsou jakousi levnější alternativou klasických restaurací. „To je v těžkých ekonomických dobách, kdy hraje jednu z rozhodujících rolí volby zákazníka cena, zásadní výhodou. Díky franchisingu se k tomu ještě přidává silnější marketing a jasně nastavená provozní pravidla, která zaručují stabilní kvalitu zboží,“ říká Martin Jonáš. Potvrzuje to i Martin Princ, Manažer Rozvoje fast-foodového řetězece SUBWAY pro střední a východní Evropu. „Osobně musím říci, že jsme pocítili globální ekonomickou krizi jen minimálně. V průběhu příštího roku očekáváme mírný růst na českém trhu,“ říká. SUBWAY například ve střední a východní Evropě otevřel v roce 2009 přes 30 nových restaurací, což bylo víc než původní cíl. Relativně dobře se s krizí vyrovnávají i další fast-foodové řetězce jako McDonald´s, KFC nebo v Česku nově i Burbger King.

Rozvoj kaváren

Další tuhý boj se dá očekávat také v kavárenství. Český trh je totiž ještě velmi málo saturovaný. Rozvoj chystá McDonald´s se svým McCafé, ale také Starbucks, který však rozvoj výrazně zpomalí. „Hovoří se také o konsolidaci a případném spojení některých franšízových řetězců,“ doplnil jednatel PROFIT system. O své slovo se budou hlásit také v Česku zatím menší značky, jako Coffeeshop Copany, která má po světě již 200 kaváren. „Velký rozvoj očekáváme v Čechách, na Slovensku a v Maďarsku. Zde v České republice předpokládám, že můžeme sehrát svoji úlohu a můžeme být v horizontu dvou, tří let určitě dvojka nebo trojka,“ říká například Pavol JAKUBEC, majitel franšízové licence Coffeeshop Company pro Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko.


Kavárny Coffeeshop Company se chtějí stát do dvou, tří let dvojkou nebo trojkou na trhu

Konsolidace realitek

V příštím roce bude také pokračovat konsolidace realitního trhu. Z českých měst budou nadále mizet místní realitní kanceláře a přemalovávat se na značky nadnárodních franšízových gigantů jako je RE/MAX, Century 21 nebo ryze českých franchisových realit jako je brněnské Real Spektrum. Například Re/max chystá až 80 nových poboček a překonat tak hranici 200 kanceláří.

Nové české franšízy

O slovo se budou hlásit také nové ryze české franšízové řetězce z mnoha oborů. „Evidujeme zájem o vypracování kompletních franšízových balíků z oblasti vzdělávání dětí, stavby a prodeje dřevěných domů, speciálních prodejen na sekačky trávy a další. Dá se tak očekávat, že letos se na trhu objeví minimálně desítka českých nových franšízových konceptů,“ říká Martin Jonáš.

Rozhodne i vývoj nájmů a banky

Významný vliv na rozvoj franšízingu bude mít vývoj cen nájmů v nákupních centrech a centrech měst, kam hlavně směřuje zájem řetězců. Podle některých informací již začínají nájmy stoupat, jiné řetězce však mluví o nutnosti být trpělivý. „Je nutné být trpělivý, a vyjednávat. Podařilo se nám v některých městech získat velmi zajímavé nájmy v centrech měst. Museli jsme ale čekat i půl roku,“ potvrzuje Jan Gonda, šéf sítě dietologických poraden Naturhouse pro Česko a Slovensko. Vliv na další rozvoj budou mít také banky, které jsou zatím velmi zdrženlivé při financování podnikatelů. „Větší obrat se v tomto směru zatím očekávat bohužel nedá,“ doplnil Martin Jonáš.