Dlouhodobé vztahy / „Někteří členové jsou s námi už od roku 2014. Z dobře fungujícího TAB Boardu po čase se stává skupina přátel, kteří vědí, že se na sebe mohou spolehnout,“ říká Jana Škabradová.
pondělí
07.07.2025
TAB Board chce růst do dalších regionů Česka. Jaké franšízanty hledá a proč roste poptávka po sdílení zkušeností a koučinku i v době umělé inteligence?
 

Franšízová síť TAB Board (The Alternative Board), která propojuje podnikatele a umožňuje jim výměnu zkušeností a vzájemné poradenství, funguje globálně přes 35 let. Působí ve více než 25 zemích, na českém a slovenském trhu má za sebou 11 let stabilního rozvoje. Aktuálně má zastoupení v 11 regionech Česka a Slovenska, boardy fungují v Praze, Středních Čechách, Hradeckém a Zlínském kraji. Do konceptu TAB se u nás zapojilo již několik stovek podnikatelů, aktuálně je aktivních 140 členů. Další rozšíření plánují do Plzeňského kraje, Brna, Ostravy, ale i do Ústeckého kraje, jižních Čech a na Vysočinu.

Na pravidelných setkáních podnikatelů si členové TAB poskytují zpětnou vazbu, sdílejí cenné zkušenosti a společně hledají řešení svých aktuálních výzev. „Ani stále populárnější a schopnější umělá inteligence nenahradí kontakt s podnikatelem, který sám prošel podobnou situací. Peer-to-peer poradenství nabízí nejen řešení, ale i důvěru a kontext. To jsou hodnoty, které dnes podnikatelé hledají nejvíce,“ vysvětluje Jana Škabradová, spolumajitelka konceptu TAB.

Kdo se může stát franšízantem?

Koncept TAB propojuje malé a střední podnikatele v pravidelných diskusních skupinách (tzv. boardech), které doplňuje individuálním koučinkem a nástroji pro strategické řízení. Využít lze i specializované programy, např. Akcelerátor Board pro začínající firmy nebo transformační program StratPro® pro celé týmy, kde odborně vedené workshopy sladí váš tým, identifikují skryté problémy a promění je v příležitosti k růstu.

TAB hledá partnery s manažerskou nebo podnikatelskou zkušeností, kteří chtějí své know-how využít k podpoře ostatních. „Často se jedná o konzultanty, kteří již pracují s vlastní klientelou a hledají další zdroj příjmů. Zájem ale mají i bývalí majitelé firem nebo manažeři z korporací, kteří chtějí začít podnikat na vlastní pěst a zůročit své zkušenosti,“ doplňuje Jana Škabradová.

Součástí systému je i globální síť TAB Connect, která umožňuje sdílení zkušeností napříč trhy. Ukazuje se, že podnikatelé řeší podobné problémy a výzvy nejen napříč různými obory a regiony, ale i kontinenty. Na mezinárodní scéně TAB Board pravidelně získává nejvyšší hodnocení spokojenosti franšízantů, v České republice letos získali v soutěži Franchisa roku ocenění „Úspěšný franchisový koncept v oblasti vzdělávání.


Poradenství na základě zkušeností / Podle dat Asociace malých a středních podniků spoléhá při rozhodování na zkušenosti ostatních podnikatelů 68 % respondentů.