Franšíza - co to je?

Pokud se Vám při vyslovení slova franšízing vůbec něco vybavuje, je to skvělé!

Franšízy v krizovém období

O tom, že koronavirová krize má na český franšízový trh velký dopad, není pochyb. Jak se s tím některé značky vyrovnávají?

Finance i reality na jednom místě

Franšíza OK Point bude dále růst. K dispozici je minimálně 25 volných lokalit.

Šťastná kancelář jako konkurenční výhoda

Příjemné pracovní prostředí čím dál častěji rozhoduje o tom, zda budou lidé chtít pro vaši firmu pracovat. Zajímá vás, jak může vypadat?

Vůně kvalitní kávy a úspěchu

Franšízy modernizují své financování. Česká kavárenská síť CrossCafe Original nabízí nováčkům spolufinancování investic.

Definice franchisingu

Franchising je termín pro jistý druh licenčních smluv, které se stávají čím dál oblíbenějšími v řadě oblastí podnikání. Do franchisingu je možné zahrnout i řadu typů podnikání založených na distribučních a agenturních smlouvách.

Franšízanti musí vědět, že v tom nejsou sami

Jak pandemie viru SARS-CoV-2 ovlivní podnikání franšízantů a na co by měli franšízanti myslet? Zeptali jsme se Marka Halfara, ředitele poradenské společnosti PROFIT system.

Základní pojmy franchisingu

V samotném franchisingu je několik základních pojmů, které by měl znát každý, kdo se o tento způsob podnikání alespoň trochu zajímá.

Subway finančně uleví franšízantům

Dlouhotrvající snížení tržeb může být pro řadu franšízantů likvidační. Subway jim tak snižuje poplatky. Po odvolání opatření se chce vrátit v plné síle.

Druhy franchisingu

Franchisové systémy je možno rozdělit podle různých kriterií, mimo jiné druhu know-how, druhu hospodářské činnosti či způsobu organizace systému.

Z Itálie do Česka

První evropskou zemí s výskytem koronaviru byla Itálie. Po 4 týdnech epidemie se podíváme na ekonomickou situaci v Itálii a protiopatření zavedená vládou v Římě. Jak je na tom Česko?

Rozvoj franšízingu v Česku

Franšízing v České republice (dříve Československu) začal rozvíjet po roce 1989 společně s hospodářskými a politickými změnami v zemi.

Franchisingová smlouva

Franchisingová smlouva je základem, na kterém je postaven vztah mezi franchisorem a franchisantem.

Franšíza McDonald´s je pro mě spojení na celý život

Že chce podnikat věděla Kamila Kleiblová už od studií na vysoké škole. Dnes je jednou z nejúspěšnějších franšízantek McDonald´s v Česku, když provozuje 7 restaurací.

Byznys ohrožený karanténou?

Od nedělní půlnoci platí v celé České republice karanténa. Pro některé franšízové koncepty to může být problém, ale i příležitost posunout se vpřed.

Nevýhody franchisingu pro franchisanta

Někdo si myslí, že přistoupením k franchisingové síti obdrží hotový recept na jednoduché a ziskové podnikání. Přitom každé podnikání se pojí s rizikem a ani franchising není výjimkou.

Taco Bell na cestě k vrcholu

Ambiciozní Taco Bell je ve skupině YUM! Brands nejmenší, má méně poboček než KFC i Pizza Hut. Franšízy však vykazují největší zisky.

Univerzální franšízová smlouva neexistuje

Základem úspěšné spolupráce franšízora s franšízantem je kvalitně zpracovaná smlouva, říká poradkyně společnosti PROFIT system franchise services Lenka Nováková.

Evropský kodex etiky franchisingu

Evropský kodex etiky franchisingu je základním dokumentem určujícím pravidla podnikání založených na licenčním principu

Zdravá franšíza do krajských měst

Speciální pekařství Smajlík se rozrůstají. Franšízové pobočky najdou zákazníci již i v Ostravě a v Praze.

Nejsilnější franšízová síť: KFC

Nejsilnější značky v oblasti franšízingu pro rok 2017 jsou KFC, Dunkin’ Donuts a McDonald’s.

Připravte se na úlohu franchisora

Franchising se stává stále populárnější formou rozvoje podnikání.

Dvojjazyčná franšíza

Na 450 škol ve 22 zemích světa, to je Maple Bear Canadian School. Franšízanty hledá i v Česku.

5 kroků, jak se stát franchisorem

Stále více firem se rozvíjí na základě modelu franchisingové spolupráce. Zjistěte, zda již nastal čas, abyste „franšízovali“ vlastní podnikání.

Výhody franchisingu pro franchisanty

Franchisant, který se připojí k franchisingovému systému, může získat celou řadu výhod. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Franchisový paket

Franchisový paket, nazývaný také jako Franchisová licence, stanoví základ franchisového systému, protože obsahuje kompletní koncepci provozování hospodářské činnosti nabízené skrze poskytovatele franchisingu.

Franšízing v ČR roste

Za poslední dva roky počet franšízantů a nových poboček napříč celým trhem v ČR vzrostl o třetinu, ukázala nejnovější zpráva společnosti PROFIT system® a portálu Franchising.cz.

Koronavirus ruší franšízové veletrhy

Kvůli šířící se epidemii onemocnění COVID-19 se přesouvají termíny konání veletrhu v Paříži i Katovicích.

Franchising v Evropě

Výzkum provedený Evropskou federací franchisingu ukázal rychlý rozvoj franchisingu v 17 státech Evropy.

Jak se rozejít s franchisorem?

V životě někdy vznikají nepředvídané situace. Někdy musíte odcestovat do ciziny, nebo vás překvapí jiná nepříjemná životní situace.