„Společensky odpovědný má být každý člověk, pro firmy by to mělo být samozřejmostí“

Pondělí
01.11.2010
říká exkluzivně pro portál FranchisingINFO.cz Václav Havel, bývalý prezident ČR, spisovatel, dramatik a humanista, letošní držitel ceny Franze Kavky a Ceny Homo Hellenicus.
 

Václava Havla jsme zastihli na focení kalendáře kavárny Slavia. Autorem snímků je známý fotograf Robert Vano. Charitativní kalendář je určen Nadačnímu fondu Fénix, který poskytuje konkrétní a adresnou pomoc popáleným lidem.

V poslední době se řeší ekonomická krize. Jak tuto situaci vnímáte?
Myslím, že nedávná finanční a ekonomická krize byla velmi důležitým a ve své nejhlubší podstatě vlastně velmi výchovným znamením pro soudobý svět. Většina ekonomů se přímo nebo nepřímo spoléhala na to, že svět včetně lidského počínání je víceméně pochopitelný, vědecky popsatelný a tudíž předvídatelný. Tržní ekonomika a všechny její právní rámce počítaly s tím, že víme, kdo je člověk a jaké cíle sleduje, jaká je logika chování bank a firem, co dělá akcionářská veřejnost a co lze očekávat od toho či onoho subjektu či komunity. A najednou bylo všechno jinak. Iracionalita se na nás šklebila ze všech burzovních tabulí či obrazovek. A i velmi fundamentalističtí ekonomové, kteří - jako intimní důvěrníci pravdy - byli se skálopevnou sebedůvěrou přesvědčeni, že neviditelná ruka trhu ví, co dělá, museli najednou doznat, že se této ruce nemohou než divit. Úplně jsme zapomněli na to, co věděly všechny předchozí civilizace: že nic není samozřejmé.

Jste ze živnostensko-podnikatelské rodiny, náš server se zabývá franchisingem, nabízí lidem podnikání pod cizím jménem - značkou. Jaký máte názor na franchising?
Lidé nosí značkové oblečení, vozí se v autech světových značek, vyhledávají kvalitní služby, chodí i do značkových restaurací. Od každé značky víte, co můžete očekávat. Svět se globalizuje a napohled víte, co od které značky dostanete. Myslím si, že Češi mají skvělé nápady i fungující živnosti, firmy, ze kterých by se měli pokusit udělat dobrou značku a snažit se ji prosadit v dalších zemích, schopnosti na to mají. Neměli by jen nakupovat ze zahraničí, ale zkusit i prodávat. Žijeme v první vskutku globální civilizaci. To znamená, že cokoli se zrodí, může velmi rychle a snadno obepnout celý svět.