Je však určitě dobré vědět co to přesně znamená, protože franšízing je cestou k samostatnému podnikání. A samostatné podnikání je předpokladem pro velmi dobré příjmy.
Když slyšíme o franšízových řetězcích, nejčastěji je spojujeme s řetězci rychlého občerstvení typu McDonald’s či Subway. Přitom to nejsou jediné firmy působící na principu franšízingu, i když jde na tomto trhu o skutečné giganty. Franšízing není žádná Popelka. Například v USA lidé utratí každý třetí dolar za produkty a služby poskytované franšízovými řetězci. Prodej a nákup bytů a domů zprostředkovávají realitní kanceláře založené na franšízingu. Tyto domy a byty pak rekonstruují, obnovují a střeží firmy spadající do frnšízových řetězců. Obdobně je tomu s automobily, které opravují servisy založené na franšízingu, ty nakupují náhradní díly u prodejců fungujících na principu franšízingu a svá auta myjeme také v myčce, která patří do franšízového řetězce. Pokud tedy budeme chtít prodat svůj dům a vydat se na výlet kolem světa umytým a fungujícím automobilem – každý z těchto „rozmarů“ – včetně nákupu výletu – velmi pravděpodobně splní některý z franšízových řetězců.
Franšízing je ověřenou metodou vydělávání peněz, kterou s úspěchem používají v mnoha oborech tisíce a tisíce podnikatelů na celém světě. Samotné slovo „franšízing” znamená doslova „býti svobodným”. V tomto smyslu franšízing nabízí svobodu ve vedení, spravování a řízení vlastní firmy. Ale – tady pozor – tam kde je svoboda, musí být i odpovědnost za vlastní rozhodnutí. Ve franšízingu odpovědnost držitele franšízové licence spočívá v podřízení se podmínkám uzavřeným ve smlouvě s tím, kdo franšízovou licenci poskytuje (franšízor, popřípadě tzv. master franšízor). On je vlastníkem značky zboží a obchodní značky franšízové sítě.
Idea franšízingu nespočívá pouze v prodeji nároku k užívání loga sítě nebo ochranné značky zboží, ale je to celý systém řízeného podnikání. Slovo „systém” je klíčem k pochopení zásad podnikání opírajícího se o franšízing. Odběratel licence (franšízant) může totiž počítat ze strany poskytovatele licence (franšízora) se systémovou a systematickou péčí – se školeními pro sebe a svůj tým, na marketingové kampaně podporující prodej či na know-how pro daný obor. Za tuto pomoc franšízant předává franšízorovi jakýsi vstupní poplatek za udělení licence a potom – v průběhu celé doby trvání kontraktu - převádí ve prospěch poskytovatele určité procento svých příjmů. Tyto peníze využívají majitelé franšízové sítě ve prospěch celého systému, slouží všem odběratelům licence – například na marketingové výzkumy, vývoj nových produktů či reklamní kampaně. Řečeno jednou větou: franšízant využívá ve své činnosti zkušenosti, znalosti a metody vypracované franšízorem.
Základní principy franšízové spolupráce:
1. Franšízor je vlastníkem ochranné známky a značky franšízové sítě
2. Franšízor sám otestoval podnikatelský záměr a prokázal jeho rentabilitu
3. Franšízant vede podnik pod jménem franšízora jako nezávislý podnikatel: jeho výdělkem je zisk vytvořený při této činnosti
4. Franšízant financuje podstatnou část investice do otevření podniku a nákupu zboží
5. Franšízant je vlastníkem majetku v podniku
6. Franšízor předává franchisantovi znalosti o tom, jak správně podnikat (know-how)
7. Franšízant hradí licenční poplatky a rovněž měsíční franšízový poplatek za používání know-how (přímo formou poplatků, anebo nepřímo v maržích na produktech, které mu prodává franšízor)
8. Franšízant určuje ceny zboží nebo služeb ve svém podniku. Zisk (je-li takový) nezávisí tedy pouze na výši prodeje, ale také na sjednané marži na produktech
9. Franšízor má obvykle určitý vliv na druh a rozmanitost sortimentu v podniku
10. Pravidla pro spolupráci franšízora s franšízantem upravuje franšízová smlouva a pokyny, jak správně podnikat v rámci franšízingu obsahuje operační manuál
Pro koho je franšízing dobrým řešením a pro koho ne?
Pro podnikání na vlastní pěst by se měl rozhodovat ten, kdo se nerad podřizuje nařízeným postupům, našel na trhu mezeru, má dostačující množství prostředků pro podnikání a již získal zkušenosti v oboru, ve kterém chce podnikat (zkušenosti budou nezbytné pro vytvoření značky). Je dobré, pokud již má ustálené obchodní kontakty. Ostatní by měli využít možnost zaštítit se franšízovou značkou, která jim poskytne šanci se rychleji rozvíjet na začátku podnikání.
Počet franšízových konceptů v roce 2014 se zvýšil na 246, což představuje meziroční nárůst o více jak 12 %. Mezi firmy, které spustily svůj franšízový koncept se řadí i velké společnosti, které objevily výhody franšízového způsobu rozvoje. Důkazem mohou být například značky jako Parky´s společnosti Kostelecké uzeniny, nebo Bernard PUB Rodinného pivovaru Bernard.
Rok 2014 ve franšízingu ukázal zejména trend spouštění franšízových konceptů u firem, které na trhu již fungují a rozhodli se expandovat na základě modelu franšízové spolupráce. Franšíza je pro ně nová, tudíž mnohdy ještě nemají žádného franšízanta. To také vedlo k růstu počtu vlastních poboček franšízových firem působících na českém trhu, které vzrostly o 11,3 % na 6432.
PŘEČTI ČLÁNKY
Franšízy jsou častou cestou k úspěchu díky několika základním výhodám v podnikání. Mezi ně patří nižší vstupní kapitál i menší riziko ztrát.
Evropská franchisová federace (EFF) přijala po 13 letech novou verzi evropského etického kodexu. Jaké zásadní změny přinesla?
Evropský kodex etiky franchisingu je základním dokumentem určujícím pravidla podnikání založených na licenčním principu
Franšízing v České republice (dříve Československu) začal rozvíjet po roce 1989 společně s hospodářskými a politickými změnami v zemi.
V dějinách světového franšízingu dodnes přesně není jasné, kdo, kdy a komu prodal první licenci k podnikání. Kořeny slova "franchise" sahají na počátek druhého tisíciletí.
Nejčtenější
Každý den lidé zhlédnou na YouTube více jak miliardu videí. Proč toho nevyužít pro vlastní zisk?
V samotném franchisingu je několik základních pojmů, které by měl znát každý, kdo se o tento způsob podnikání alespoň trochu zajímá.
Franšíza Trdlokafe s oblíbenou kombinací trdelníku a výběrové kávy roste v mezinárodním měřítku i v rámci České republiky. Koncept přilákal i investory z Venture Clubu.
Franšízová síť s čerstvým ovocem v pravé belgické čokoládě Choco Boss nabízí zajímavý nápad na podnikání s příznivými vstupními investicemi.
Stárnutí evropské populace zvyšuje poptávku po službách péče o seniory. Franšízingové příležitosti vznikají i v tomto oboru. U nás zatím na trhu chybí.
Populární na fóru
Správný čas na byznys
platí nabídka půjčky zdarma ještě dnes. kontaktujte pro více informací klikajaromir16@gmail.com
Správný čas na byznys
Zdravím všechny, prohrál jsem peníze tolika společnostem, které se vydávají za skutečné lichváře, ale veškeré mé úsilí bylo marné. Ztratil jsem více než 12...
Zaměřeno na vzdělávání
Ahoj všichni, přišel jsem o peníze od tolika společností, které se vydávaly za skutečné lichváře, ale veškeré mé úsilí bylo marné. Ztratil jsem více než 12...
Česko jako domov pro nové značky
Blbost. Bylo jich skoro dvojnásobek. Viz https://www.retailguide.cz/cs/38-novych-znacek-na-ceskem-trhu/
Běžná výše poplatků
Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...
Běžná výše poplatků
Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...
Franšíza - co to je?
Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl a příjde mi to jako ideální start do podnikání pro...
Ochranné známky je třeba kontrolovat
Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...