Jak si vybrat tu nejlepší franšízu?
Pro správný výběr je nezbytné, abyste si jako zájemci o franšízové licence položili sérii důležitých otázek. Odpovědi na ně vám rozhodnutí, kterou cestou se vydat, usnadní.
Co chcete dělat?
Franšízanti se zpravidla rekrutují ze dvou skupin. V první z nich jsou malí podnikatelé, kteří již podnikají a hledají sílu a podporu zavedené sítě. Druhou skupinou jsou stávající zaměstnanci, kteří vybudovali kapitál a rozhodli se rozjet vlastní byznys. Při hledání vhodného nápadu na vlastní podnikání – zejména v druhém případě - stojí za zvážení vaše schopnosti a úvaha o vašich osobních předpokladech. Víte, v čem se cítíte silní, jaké jsou vaše silné stránky?
Dobrou zprávou pro začínající podnikatele často je, že není nutné mít zkušenosti v oboru, ve kterém se chystáte budovat vlastní podnikání. Řada poskytovatelů licencí to totiž nevyžaduje. Pokud ale například dlouhodobě pracujete ve společnosti dodávající produkty pro gastronomické provozy nebo jako obchodní zástupce, může být užitečné tyto konkrétní zkušenosti využít při rozhodování, jakou činnost chceme zahájit. A pokud jste „vždy“ snili o nějakém odvětví, zvažte, zda je poptávka po tomto druhu zboží nebo služeb dostatečně vysoká. Podívejte se zejména na to, jak velká konkurence je na trhu.
Kolik stojí franšíza?
Druhým důležitým faktorem, kterým se při výběru franšízy budete jistě řídit, jsou finance. Potřebujete vědět, kolik hotovosti máte na účtu a kolik si můžete půjčit od banky. Také na základě toho pak franšízové nabídky hodnoťte. „Je však třeba si uvědomit, že samotné investiční výdaje, tedy ty nutné pro přípravu a otevření pobočky včetně jejího zásobení, nejsou všechno. Je nutné počítat i s určitou finanční rezervou, alespoň na prvních pár měsíců provozu. Žádné podnikání nenese zisk hned od samého začátku,“ zdůrazňuje Marek Halfar, konzultant PROFIT system franchise services.
Pravdou totiž je, že i předtím, než váš byznys začne vydělávat peníze, musíte hradit fixní náklady – platit nájem, energie, zaměstnance, nakupovat zboží apod. Právě k tomu potřebujete určitý finanční bezpečnostní polštář. Jeho neexistence, či nedostatečná výše, je bohužel často příčinou neúspěchu v podnikání. Výše rezervy, kterou by měl podnikatel při rozjezdu mít, je závislá zejména na oboru, ve kterém působí. Určitým vodítkem může být finanční analýza týkající se investičních nákladů a ziskovosti franšízové pobočky, kterou vám poskytne franšízor, ale zde je třeba pamatovat na to, že jde o prognózu. Nejlepší je sestavit si vlastní finanční plán a přistupovat k jeho tvorbě chladnokrevně.
Důležitá je samozřejmě také odpověď na otázku „kolik vyděláte“, abyste byli schopni uspokojit své nároky na měsíční příjem. V tomto ohledu je důležité, zda bude franšíza vaším primárním nebo „jen“ doplňkovým zdrojem příjmů.
Kde najít nabídky franchisorů?
V České republice není mnoho příležitostí, jak pohodlně najít ucelenou nabídku franšízových konceptů. Proto je dobré sledovat specializovaný portál Franchising.cz, který aktuálně informuje o situaci na tuzemském franšízovém trhu a zároveň spravuje největší nabídku franšízových značek v Katalogu franšíz. Můžete také využít možnosti nechat si zasílat pravidelný 14denní newsletter s novinkami a aktualitami. Další možností pak je projíždět internetové stránky jednotlivých franšíz a hledat informace o podmínkách spolupráce.
Když se rozhodnete jít cestou franšízového podnikání, stojí za to vybrat několik franšízorů, které vás nejvíce zaujmou. Porovnejte jejich nabídky nejen z hlediska cen, ale také z hlediska podpory poskytované franšízorem. Podívejte se na zkušenosti z trhu, které poskytovatel licence má, kolik vlastních poboček provozuje a jak velkou franšízovou síť již vybudoval. Promluvte si s franšízorem osobně, setkejte se s ním. „Klíčovou informací by pro vás mělo být, zda je úspěch vámi vybraného konceptu opakovatelný. Podnik, který je úspěšný v Praze nebo Brně nemusí uspět v menším městě, i na to je třeba dát pozor,“ upozorňuje Marek Halfar.
Jak zkontrolovat důvěryhodnost poskytovatele franšízy?
Způsob, jak ověřit důvěryhodnost informací získaných od poskytovatele licence, je samozřejmě kontaktovat jeho franšízanty. Stojí za to hledat franšízové pobočky a navštívit je, zkontrolovat, jak fungují, zeptat se jejich majitelů, jaká je spolupráce s centrálou společnosti, zda mají nějaké výhrady k podpoře, kterou dostávají při svém podnikání.
Jste vhodní jako franšízanti?
Při hledání toho franšízového konceptu nezapomeňte na jednu důležitou věc. Není to jen franšízor, koho prověřujete. Při výběru hodnotíte i sami sebe. Franšízoři hledají takové kandidáty, kterým bude skutečně na jejich novém podnikání záležet, budou mu oddaní. Výhodou již při samém výběru té správné značky bude dobrá znalost trhu, na kterém se rozhodl působit, konkurence v daném odvětví a také konkrétní plány například ohledně umístění jeho pobočky. Rozhlédněte se tedy po vhodných prostorách. Samozřejmě, poskytovatel licence je následně prověří, zda plně vyhovují požadavkům sítě, ale ocení vaši aktivitu.
Co zkontrolovat ve franšízové smlouvě?
Když se dostanete do bodu, kdy jsou obě strany odhodlány spolupracovat, zbývá prověřit to nejdůležitější – franšízovou smlouvu. Než ji podepíšete, nestačí si ji jen přečíst, ale měli byste ji důkladně analyzovat. Proto byste měli požádat franšízora o návrh smlouvy a čas, abyste si ji přečetli a poradili se s právníkem nebo poradcem.
„Franšízanti musí v prvé řadě ze smlouvy vyčíst, jaké náklady jim vzniknou v souvislosti se vstupem do franšízového konceptu. Musí se dozvědět nejen to, jaké počáteční poplatky a investice na ně čekají, kolik činí marketingový poplatek, ale také to, kdo hradí náklady spojené s přípravou prostor, dodávky zboží/ služeb či školení,“ dodává Marek Halfar.
Dalším důležitým prvkem je otázka ukončení smlouvy. Může franšízant vypovědět smlouvu před uplynutím doby, na kterou je uzavřena? Jakou formu by výpověď měla mít? Je dřívější vypovězení smlouvy svázáno se smluvní pokutou? Jako nabyvatelé franšízové licence byste měli na všechny tyto otázky znát odpovědi. Musíte vědět, za jakých podmínek můžete opustit síť, a zvážit, zda jsou pro vás závazky uložené smlouvou přijatelné.
Franšízor vás před poskytnutím návrhu smlouvy pravděpodobně požádá o podpis dohody o mlčenlivosti, což je zcela běžné. Pokud by vás však nutil do podpisu smlouvy bez předchozího prozkoumání jejího obsahu, mělo by se vám v hlavě rozblikat ono pomyslné červené světýlko. „Při analýze smlouvy je nejlepší využít služeb právníků či profesionálních poradců,“ radí Halfar. Zkušený advokát či konzultant totiž nejen posoudí, zda je smlouva v souladu s platnými právními předpisy, ale může odhalit i ustanovení, která by mohla v budoucnu znamenat komplikaci ve spolupráce s franšízorem, případně navrhne změny, které by bylo dobré do dokumentu zapracovat.
Školení franšízantů
Poskytovatel franšízy školí své franšízy v rozsahu nezbytném pro provoz jeho podnikání. Rozsah těchto školení se liší. Část rozdílů je způsobena složitostí podnikání, např. školení pro řízení malé gastroprovozovny bude kratší než v případě velké restaurace. Rozdíly však často vyplývají z úrovně připravenosti franšízora, jeho organizačních schopností a know-how, které může sdílet s franšízanty.
Základní chybou uchazečů o franšízy je předpoklad, že si „koupí“ podnik, který bude fungovat a vydělávat peníze sám, na základě zavedené značky. A to není pravda. Musíte se připravit na svoji tvrdou práci. Hned na začátku si tedy musíte upřímně odpovědět na následující otázky: Kolik času můžete podnikání věnovat? Budete podnikat s partnerem nebo se spolehnete na pomoc členů rodiny? Můžete si dovolit najmout zaměstnance?
Franšízové podnikání vám dá návod, co dělat a jak učinit vaše podnikání úspěšným, výrazně sníží riziko neúspěchu, ale stoprocentně úspěch nezaručí. Ten záleží na vás a vaší aktivitě.
PŘEČTI ČLÁNKY
V momentě, kdy franšízor hledá ideálního uchazeče o licenci, zaměřuje se na konkrétní profil kandidáta. Rozhoduje se pak podle jejich vlastností a dovedností.
Řadu podnikatelů možná napadne, proč si kupovat franšízové licence, když mohou rozjet svůj vlastní byznys sami. Zde jsou 3 důvody.
Zakoupením licence známé značky si podnikatel usnadňuje vstup do byznysu výměnou za část své nezávislosti. Franšízing s sebou nese výhody i nevýhody. První ale převažují.
Při jednání o vstupu do franšízy vám franšízor odhalí vzorový obchodní plán. Na co se zaměřit, abyste se vyhnuli budoucím překvapením?
Franšízanti podepisují franšízové smlouvy s vidinou úspěšné budoucnosti. Na co si však dát pozor, než se upíšete franšízorovi?
Nejčtenější
Franšízy modernizují své financování. Česká kavárenská síť CrossCafe Original nabízí nováčkům spolufinancování investic.
Každý den lidé zhlédnou na YouTube více jak miliardu videí. Proč toho nevyužít pro vlastní zisk?
Podnikatelské prostředí podstatně ožívá. Nových podnikatelů je nejvíce od roku 2020. Které perspektivní obory nyní nabízejí franšízovou spolupráci?
Další franšíza vstoupí do konkurence amerických fastfoodových značek a první pobočka vznikne v Praze. Co nového se dá do byznysu s burgery přinést?
Realitní franšíza Remax potvrzuje oživení realitního byznysu. Kde jsou další příležitosti a jak vypadá spolupráce s touto značkou nám přiblížil generální ředitel Jan Hrubý.
Populární na fóru
Správný čas na byznys
platí nabídka půjčky zdarma ještě dnes. kontaktujte pro více informací klikajaromir16@gmail.com
Správný čas na byznys
Zdravím všechny, prohrál jsem peníze tolika společnostem, které se vydávají za skutečné lichváře, ale veškeré mé úsilí bylo marné. Ztratil jsem více než 12...
Zaměřeno na vzdělávání
Ahoj všichni, přišel jsem o peníze od tolika společností, které se vydávaly za skutečné lichváře, ale veškeré mé úsilí bylo marné. Ztratil jsem více než 12...
Česko jako domov pro nové značky
Blbost. Bylo jich skoro dvojnásobek. Viz https://www.retailguide.cz/cs/38-novych-znacek-na-ceskem-trhu/
Běžná výše poplatků
Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...
Běžná výše poplatků
Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...
Franšíza - co to je?
Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl a příjde mi to jako ideální start do podnikání pro...
Ochranné známky je třeba kontrolovat
Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...