Základem je fungující management
O tom, jak se ženě podniká v „mužském“ oboru jsme si povídali s Alenou Drašnarovou, majitelkou společnosti EMT, která uspěla v Ocenění českých podnikatelek.
Co Vás přimělo k tomu začít podnikat?
Zařídil to život, osud. Před 12 lety mi zemřel manžel, firma byla jeho „dítě“ – tehdy sedmileté. A tak jako jsem převzala jeho roli v rodinném životě, převzala jsem jeho roli i v tom pracovním, bez znalosti řízení, technických dovedností, znalostí oboru, naprosto nepřipravená. Ale snad právě proto. Na druhou stranu, mohla jsem se opřít o všechny stávající zaměstnance, což byla pro mne obrovská pomoc.
Jaká je historie Vaší společnosti?
Manžel Karel Drašnar založil firmu v roce 2007. Problematiku prodeje aut a náhradních dílů na kamiony, návěsy, přívěsy, autobusy a lehká užitková vozidla znal velmi dobře. Vystudoval Vysokou školu dopravní v Žilině, praxi s nákladními automobily a pracovními stroji získal v bývalých Vojenských stavbách, a když to podmínky po sametové revoluci dovolily, založil v tomto duchu svojí firmu. Začátky byly v 90. letech těžké, ale dostal firmu v poměrně krátké době na špici v oboru náhradních dílů pro nákladní auta. Úspěch dovolil založit v tom samém duchu samostatný subjekt na Slovensku (E.M.T. Slovakia). Rozšiřuje se počet dodavatelů a zastupujících značek, na území ČR i SR vznikají nové pobočky, jejichž počet se v současné době ustálil na čísle 6 v ČR a 2 na Slovensku. V roce 2006 jsme postavili vlastní prostory a zázemí firmy s centrálním skladem v Modleticích u Prahy, centrální sklad jsme v loňském roce ještě rozšířili a zvětšili kapacitu. Firma je aktivní i na mezinárodním poli - je garantem Group Auto pro ČR a SR a buduje partnerskou síť nezávislých truck-servisů pod názvem Top-Truck.
Vaše firma působí v oboru pro ženu dost netypickém. Jak se Vám podniká v pro mnohé z nás typicky mužském oboru?
Mám velmi silný a schopný management. To, že v čele firmy zaměřené na typicky mužský obor stoji žena, si mnozí naši partneři, ať dodavatelé nebo odběratelé, ani neuvědomují a pokud ano, rozhodně to není na překážku. Moje úloha ve firmě, kromě toho, že jsem majitelka, má ekonomické a kontrolní zaměření.
Co je pro Vás jako ženu-podnikatelku v podnikání nejdůležitější?
Pro mne je klíčový naprosto fundovaný a spolehlivý management a fungující rodina. Mám radost z toho, že do firmy se postupně zapojují obě dvě dcery a tudíž bude komu firmu předat.
V loňském roce jste se svou firmou uspěla v soutěži Ocenění českých podnikatelek. Co pro Vás takovéto ocenění znamená?
O tom, že si moje firma vede dobře ve svém oboru v celorepublikovém měřítku (nejen mezi podnikatelkami-ženami) jsem tušila – ocenění mne i mému managementu přineslo zadostiučinění a výborný pocit z toho, že to, co děláme, děláme dobře.
Nejnovější zprávy
Zobrazit vše
Britská pizzerie hledá master-franšízanta
Místo masového delivery modelu sází na ruční výrobu a pece na dřevo. The Real Pizza Company nabízí příležitost pro budování značky na českém trhu.
Proč nestačí čekat na příležitosti
Ředitel marketingu Broker Point Premium Jan Lener vysvětluje, proč síť staví úspěch na propojení financí, realit a dlouhodobé péči o klienty.
Franšízy do 1 milionu Kč
Nejde o přivýdělek, ale o byznys, který vyžaduje čas, řízení i odpovědnost. V jakých oblastech je možné rozjet takové podnikání?
Muž, který pomohl Arby’s, přebírá Pizza Hut
Slavnou franšízu čeká další etapa. Nový vlastník chce obnovit růst značky i její silnější pozici na trhu.
