Byznys pro domácnost

Česká společnost ORION, specializující se na prodej domácích potřeb, rozvíjí franšízovou síť prodejen již pět let. Za tuto dobu se konceptu v Česku a na Slovensku podařilo otevřít 51 obchodů provozovaných franšízanty. Celkové číslo prodejen s touto značkou však dosahuje 96, protože kromě franšízové rozvíjí společnost i sít vlastních obchodů. Kromě plánů na rozvoj maloobchodní sítě se firma chystá prostřednictvím sesterské společnosti proniknout i na polský trh.
Hlavním motivačním faktorem pro zájemce je podle zástupce pro franšízing Tomáše Malocha výše počáteční investice, která se pohybuje okolo jednoho a půl milionu korun. Dalším faktorem je podpora a poradenství financování ze strany centrály, která dokáže dobře odhadnout obrat a na něj navázaný výdělek a návratnost počáteční investice. „Samotná návratnost je samozřejmě hodně individuální, při ideálním průběhu se může pohybovat v rozmezí dvou až tří let,“ říká Tomáš Maloch.
Přestože do franšízové sítě vstupují stále noví franšízoví partneři, eviduje firma převládající zájem ze strany stávajících franšízantů, kteří chtějí provozovat více obchodů. V současnosti provozuje a vlastní 28 franšízantů 51 franšízových obchodů. Poměr dvou prodejen na jednoho franšízanta by se měl přitom do konce roku zvýšit, protože se do té doby počítá s otevřením dalších 15 až 18 prodejen v Čechách a na Slovensku a minimálně 10 z nich by mělo být franšízových.
V blízké budoucnosti se bude ORION soustředit zejména na větší města, která dosud nebyla obsazena. Kromě tohoto cíle má firma zájem zdokonalovat interní procesy. „Od letošního roku jsme upravili tradiční kontraktační setkání společnosti. Chceme praktikovat osobnější přístup a tím zlepšovat komunikaci, od čehož si slibujeme zkvalitnění služeb a s tím související zvýšení tržeb,“ uzavírá Tomáš Maloch.
PŘEČTI ČLÁNKY

Výrobce interiérových dveří a zárubní dosáhl v roce 2022 tržeb přes 420 milionů Kč. Výrazně se na tom podílely i franšízové pobočky.
Zakázek hodně a lidí málo. Také proto se řada značek ze stavebnictví rozhodla expandovat do regionů prostřednictvím franšízové spolupráce. Koho hledají?
K podnikání pod hlavičkou franšízové sítě Lomax v Rakovníku se Michal Šperl dostal vlastně náhodou. Jak se mu daří?
Výrobce dveří a oken VPO Protivanov rozvíjí svou síť poboček i prostřednictvím franšízových licencí. Konceptu se daří i v menších městech.
Franšízanty Maxeco se stávají podnikatelé hledající nové příležitosti i spokojení zákazníci. Co všechno ovlivňuje jejich byznys?
Nejčtenější

Pokud se Vám při vyslovení slova franšízing vůbec něco vybavuje, je to skvělé!
Franšízy modernizují své financování. Česká kavárenská síť CrossCafe Original nabízí nováčkům spolufinancování investic.
Franchisové systémy je možno rozdělit podle různých kriterií, mimo jiné druhu know-how, druhu hospodářské činnosti či způsobu organizace systému.
Podle amerických statistik může být franšízová síť s vyššími investičními potřebami dlouhodobě úspěšnější.
„Naším strategickým cílem je udržet trend v expanzi nových prodejen a zajistit rozvoj náš i obchodních partnerů," říká Jaroslav Smrčka, manažer sítě Traficon.
Populární na fóru
Nový tip na podnikání
Dánská značka nábytku pro děti Flexa míří do Česka. Chce vybudovat síť prostřednictvím franšízantů. Co myslíte, jak se jí povede v přímém souboji s...
Mezera na trhu?
p.Plesník můžete mi zavolat či napsat,potřeboval bych poradit.děkuji 602369757
Kde je mezera na trhu?
Pokud je tento systém na cestě zlepšit podmínky k podnikání v České rebublice, tak jim jen tleskám. jen vezměte v potaz, že malé firmy mají malé tj. nízké finanční...
Kde je mezera na trhu?
Komentář