Jak si vybrat a nelitovat

Vyhrávají nejlepší / „Je to jednoduché - vyberte si nejlepší franšízový koncept, který trh nabízí,“ říká Michal Wisniewski, ředitel mezinárodní poradenské společnosti PROFIT System
Pondělí
21.05.2018
Ve franšízingu lze předvídat. Vyberte si ale obor a značku, které jsou blízké vašemu srdci, říká ředitel poradenské společnosti PROFIT System Michal Wisniewski.
 

Pro podnikatele, který uvažuje o zahájení podnikání zakoupením franšízy, je základ vybrat si správnou franšízu, osvědčenou a úspěšnou. Co by měl mít přitom především na paměti?
Při rozhodování o koupi franšízové licence, tedy při rozhodování o přidružení se k některému z franšízových systémů, zvažte několik hledisek. Za prvé, vyberte si franšízu v oboru, který se vám osobně líbí. Je velmi důležité, aby vaše volba vedla k situaci, kdy dochází k profesionální a osobní spokojenosti, a to se stane pouze tehdy, když si vyberete pobočku, která je "blízko k vašemu srdci".

Je podle vás nutné mít nějaké zkušenosti v podnikání?
Není to to nejdůležitější. Pokud nemáte zkušenosti, nemusíte mít strach. Je mnohem důležitější podnikat v oboru, který je vám blízký, protože vášeň, s níž povedete podnik, přinese do firmy další motivaci a odhodlání - což je pro úspěch důležité. Každá práce, která je potěšením a nikoliv pouze závazkem, je úspěšnější, což bylo nesčetněkrát prokázáno. Když vstoupíte do podnikání, které vás osobně zajímá, spíše oslovíte a budete správně motivovat také své zaměstnance.

Zadruhé se nezaměřujte pouze na potřebné investice do franšízového systému - náklady jsou často méně důležité než vědomí toho, že již samotná firma a práce v ní se stává ziskem. Přesněji řečeno, ve franšízingu je díky rozsáhlým zkušenostem možné předpovědět, kdy bude franšíza zisková. Je důležité proto ale znát podmínky a finanční situaci podnikatelů, kteří pracují nebo provozují franšízu v rámci stejného nebo jiného povolení ve stejném odvětví.

Jak připravujete podnikatele na vstup do franšízy, jaké tipy můžete dát na začátek?
Je velmi důležité, abyste respektovali a implementovali podnikatelský záměr - se stejným zájmem a péčí, s nimiž jste od začátku přistupovali k podnikání jako takovému. Pozitivní myšlení samo o sobě nestačí k úspěchu. Předtím, než se rozhodnete o přistoupení k některému z existujících franšízových systémů, informujte se o podmínkách spolupráce a franšízové síti jako takové - zjistěte si, nakolik je například příslušná značka spolehlivá, a jak přesné informace jste obdrželi.

Zvažte určitě, jestli je příhodná situace na trhu. Je možné, že pro produkt nebo službu, které chcete nabídnout, ještě neexistuje velká poptávka, nebo že je ve vašem případě nutná pečlivá volba místa. Je nutné se neustále učit a investovat i do sebe. Soukromé podnikání, dokonce i v systému franšízy, vyžaduje mnoho dovedností: řízení, vyjednávání, péči a práci o zákazníky.