4 nejčastější chyby ve franchisingu
V podnikání vám nikdo úspěch zcela nezaručí, a to ani v tom franšízovém. Je tedy pravděpodobné, že někteří franšízanti budou o svůj úspěch muset zabojovat. To lze přičíst řadě faktorů. Někdy však franšízantům brání v dosažení úspěchu jejich chyby, kterým se lze vyhnout.
Vidina vysokých zisků může zájemce o podnikání v rámci franšízového konceptu ovlivnit již při jeho výběru. Existuje zde riziko, že finanční stránka věci odvede jeho pozornost od vhodnosti franšízové značky pro něj samotného. S tolika dostupnými franšízovými příležitostmi se výběr toho pravého pak může ukázat jako náročný.
Velkou chybou je předpokládat, že získáním know-how, školení a podpory od franšízora, je zárukou budoucích vysokých příjmů pro franšízanta. Je třeba mít na paměti, že ani vysoké finanční zisky vás nemusí uspokojit v momentě, kdy podnikáte v rámci značky, ke které nemáte opravdu velký vztah. Právě naopak, může vám to podnikání velmi znepříjemnit. Pokud tedy máte zálibu ve sportu, možná investujte do svého vlastního fitness klubu. Je-li vaší vášní móda, možná pro vás bude tou pravou cestou otevření menšího obchodu s oblečením než pobočky nadnárodního řetězce restaurací – i když je oblíbený po celém světě. Důležité je vaše nasazení a motivace, k čemuž správný výběr oboru podnikání přispívá.
Snadné uspokojení
Zahájení podnikání je vždy riskantní a franšízing není výjimkou, i když investujete do značky, která je dobře známá a má rozvinutý systém. Šance na úspěch jsou však podstatně vyšší, pokud se zavedený produkt nebo služba spojí s tvrdou prací, odhodláním a dobře zpracovaným business plánem. K selhání nejčastěji dochází v momentě, kdy poskytovatel franšízových licencí není v dobré finanční kondici nebo má špatně formulovaný obchodní plán, který nebyl důkladně zkontrolován. Často může být na vině i nedostatečné školení poskytnuté franšízantům. Odpovědnost za úspěch a neúspěch však leží i na bedrech franšízanta. Jakmile se necháte ukolébat počátečními dobrými výsledky, polevíte a nabudete dojmu, že nemusíte tvrdě pracovat, může vaše podnikání začít upadat.
Bohužel neexistuje nic jako zaručený úspěch. Jako franšízant byste tak měl být proaktivní, propagovat svůj vlastní byznys a rychle reagovat na situaci na trhu. Koneckonců, je to vaše investice, která je ohrožena!
„Zapomenutý“ průzkum
Při setkání s potenciálním franšízorem získáte spoustu důležitých informací a rad o franšíze, které můžete vzít v úvahu. Je však důležité si uvědomit, že to obvykle nestačí. Důležitým kritériem pro výběr správné franšízy a vyhýbání se nástrahám by měl být vlastní komplexní průzkum trhu. Abyste zjistil, že nevstupuje do nesprávného podnikání, stojí za to analyzovat vlastní profesionální zkušenosti, dovednosti a úroveň znalostí v oboru, ve kterém chcete v příštích několika letech působit. Je také dobré sledovat, která odvětví mají v blízké budoucnosti největší vyhlídky.
Pokud již při samotném výběru takovou analýzu neprovedete, může to později vést k nákladným následkům. Jako pro franšízanta a podnikatele je ve vašem nejlepším zájmu se této chybě vyhnout.
Výběr bez konzultace s odborníky
Jakmile najdete ideální franšízu, budete přirozeně muset podepsat smluvní dokumenty. Právní termíny mohou být matoucí a těžko srozumitelné, takže další fází by měla být konzultace s kvalitním franšízovým právníkem. Franšízoví poradci přesně vědí, na co se ve smlouvách zaměřit, a pomohou vám vyčíst možné podmínky nebo skryté klauzule, které by mohly být škodlivé pro vás a vaše podnikání. Dobrý právník vám poskytne důkladné rady o tom, jaké jsou vaše povinnosti a práva podle této smlouvy, a pomůže vám s finančními dokumenty a smlouvami o půjčce.
Nenechte se odradit náklady na dobrého právníka. Dobrá odborná rada je samozřejmě nákladná, pokud však uděláte chybu, která povede ke špatnému obchodnímu úsudku, může to být pro vaše podnikání fatální.
Nedostatečné seznámení s franšízorem
Prací ve svém novém podnikání budete trávit spoustu času. Proto se ujistěte, že s tím počítáte a vybrali jste si franšízu, která vyhovuje vám a vašim zájmům. Ve stejném duchu si udělejte čas, abyste se seznámili s obchodním modelem franšízora, jeho historií a rozsahem nabízené podpory. Toho lze dosáhnout intenzivní komunikací s poskytovatelem franšízy a rozhovory s dalšími franšízanty o jejich zkušenostech. Při zvažování franšízové nabídky by se podnikatel měl podrobně zabývat finanční situací franšízora a ověřit si, do jaké míry poskytovatel franšízy provedl průzkum trhu, a posoudit, jak dobře systém na trhu funguje.
Sečteno a podtrženo, investice do podnikání pod hlavičkou zavedeného konceptu je rozhodnutí, které ovlivní vaši budoucnost na několik dalších let. Proto by bylo nešťastné jej uspěchat, či se nevyvarovat chyb, když je to možné.
PROFIT system franchise services

PŘEČTI ČLÁNKY

Jak si vede Coffeeshop Company od doby, co si vzala vedení nazpět centrála ve Vídni? Díky nižším nákladům chce oslovit nové franšízanty a rozšířit síť v zemích V4.
TAB Board chce růst do dalších regionů Česka. Jaké franšízanty hledá a proč roste poptávka po sdílení zkušeností a koučinku i v době umělé inteligence?
Synergy Stocktaking nabízí franšízovou příležitost v oblasti inventarizace zásob. Zájemci získají kompletní technologické vybavení, podporu centrály i první klienty.
Franšízový koncept BodyBody spojuje moderní technologie a zdravý životní styl. Zájemcům otevírá možnost rozjet vlastní studio i v menších městech.
Tyrolské tradiční pochoutky Tiroler expandují v Česku. Franšízový model umožňuje stánkový i kamenný prodej a slibuje rychlou návratnost.
Nejčtenější

Pokud se Vám při vyslovení slova franšízing vůbec něco vybavuje, je to skvělé!
Každý den lidé zhlédnou na YouTube více jak miliardu videí. Proč toho nevyužít pro vlastní zisk?
„Díky propracovanému vzdělávacímu systému dokážeme na podnikání v realitách připravit i franšízanta bez předchozích zkušeností,“ říká Petr Zelenka, ředitel sítě Next Reality.
„Nízké náklady a rychlá návratnost dělají z Edukido ideální volbu pro ty, kteří chtějí podnikat a zároveň podpořit rozvoj dětí,“ říká provozní ředitel Bartłomiej Misztal.
Přinášíme aktuální žebříček nejúspěšnějších globálních franšízových značek. V TOP 10 nechybí franšízy známé z tuzemského trhu. Nejsilnějším sektorem zůstává gastro.
Populární na fóru
Česko jako domov pro nové značky
Blbost. Bylo jich skoro dvojnásobek. Viz https://www.retailguide.cz/cs/38-novych-znacek-na-ceskem-trhu/
Běžná výše poplatků
Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...
Běžná výše poplatků
Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...
Franšíza - co to je?
Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl a příjde mi to jako ideální start do podnikání pro...
Ochranné známky je třeba kontrolovat
Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...
Franchisingová smlouva
Sice jsou náležitosti trochu volnější, ale to může představovat výhodu i nevýhodu zároveň. Vždycky je na místě nechat si poradit od odborníků a mít jistotu,...
Franchisingová smlouva
Hraapla@seznam.cz
Rozvoj franšízingu v Česku
Dobrý den, můžu se zeptat kolik je v roce 2017 nebo 2016 už franchisingových poboček v ČR? DĚKUJI