4 nejčastější chyby ve franchisingu

Franšízing není výjimkou / I když investujete do dobře známé značky s rozvinutým systémem, stále zde existuje riziko neúspěchu. Snížit jej však můžete již důkladnou přípravou při výběru franšízy.
Čtvrtek
22.07.2021
Pro mnohé zájemce o franšízové licence je takový způsob podnikání tím nejjednodušším způsobem, jak se stát vlastním šéfem a dosáhnout úspěchu.
 

V podnikání vám nikdo úspěch zcela nezaručí, a to ani v tom franšízovém. Je tedy pravděpodobné, že někteří franšízanti budou o svůj úspěch muset zabojovat. To lze přičíst řadě faktorů. Někdy však franšízantům brání v dosažení úspěchu jejich chyby, kterým se lze vyhnout.

Vidina vysokých zisků může zájemce o podnikání v rámci franšízového konceptu ovlivnit již při jeho výběru. Existuje zde riziko, že finanční stránka věci odvede jeho pozornost od vhodnosti franšízové značky pro něj samotného. S tolika dostupnými franšízovými příležitostmi se výběr toho pravého pak může ukázat jako náročný.

Velkou chybou je předpokládat, že získáním know-how, školení a podpory od franšízora, je zárukou budoucích vysokých příjmů pro franšízanta. Je třeba mít na paměti, že ani vysoké finanční zisky vás nemusí uspokojit v momentě, kdy podnikáte v rámci značky, ke které nemáte opravdu velký vztah. Právě naopak, může vám to podnikání velmi znepříjemnit. Pokud tedy máte zálibu ve sportu, možná investujte do svého vlastního fitness klubu. Je-li vaší vášní móda, možná pro vás bude tou pravou cestou otevření menšího obchodu s oblečením než pobočky nadnárodního řetězce restaurací – i když je oblíbený po celém světě. Důležité je vaše nasazení a motivace, k čemuž správný výběr oboru podnikání přispívá.

Snadné uspokojení

Zahájení podnikání je vždy riskantní a franšízing není výjimkou, i když investujete do značky, která je dobře známá a má rozvinutý systém. Šance na úspěch jsou však podstatně vyšší, pokud se zavedený produkt nebo služba spojí s tvrdou prací, odhodláním a dobře zpracovaným business plánem. K selhání nejčastěji dochází v momentě, kdy poskytovatel franšízových licencí není v dobré finanční kondici nebo má špatně formulovaný obchodní plán, který nebyl důkladně zkontrolován. Často může být na vině i nedostatečné školení poskytnuté franšízantům. Odpovědnost za úspěch a neúspěch však leží i na bedrech franšízanta. Jakmile se necháte ukolébat počátečními dobrými výsledky, polevíte a nabudete dojmu, že nemusíte tvrdě pracovat, může vaše podnikání začít upadat.

Bohužel neexistuje nic jako zaručený úspěch. Jako franšízant byste tak měl být proaktivní, propagovat svůj vlastní byznys a rychle reagovat na situaci na trhu. Koneckonců, je to vaše investice, která je ohrožena!

„Zapomenutý“ průzkum

Při setkání s potenciálním franšízorem získáte spoustu důležitých informací a rad o franšíze, které můžete vzít v úvahu. Je však důležité si uvědomit, že to obvykle nestačí. Důležitým kritériem pro výběr správné franšízy a vyhýbání se nástrahám by měl být vlastní komplexní průzkum trhu. Abyste zjistil, že nevstupuje do nesprávného podnikání, stojí za to analyzovat vlastní profesionální zkušenosti, dovednosti a úroveň znalostí v oboru, ve kterém chcete v příštích několika letech působit. Je také dobré sledovat, která odvětví mají v blízké budoucnosti největší vyhlídky.

Pokud již při samotném výběru takovou analýzu neprovedete, může to později vést k nákladným následkům. Jako pro franšízanta a podnikatele je ve vašem nejlepším zájmu se této chybě vyhnout.

Výběr bez konzultace s odborníky

Jakmile najdete ideální franšízu, budete přirozeně muset podepsat smluvní dokumenty. Právní termíny mohou být matoucí a těžko srozumitelné, takže další fází by měla být konzultace s kvalitním franšízovým právníkem. Franšízoví poradci přesně vědí, na co se ve smlouvách zaměřit, a pomohou vám vyčíst možné podmínky nebo skryté klauzule, které by mohly být škodlivé pro vás a vaše podnikání. Dobrý právník vám poskytne důkladné rady o tom, jaké jsou vaše povinnosti a práva podle této smlouvy, a pomůže vám s finančními dokumenty a smlouvami o půjčce.

Nenechte se odradit náklady na dobrého právníka. Dobrá odborná rada je samozřejmě nákladná, pokud však uděláte chybu, která povede ke špatnému obchodnímu úsudku, může to být pro vaše podnikání fatální.

Nedostatečné seznámení s franšízorem

Prací ve svém novém podnikání budete trávit spoustu času. Proto se ujistěte, že s tím počítáte a vybrali jste si franšízu, která vyhovuje vám a vašim zájmům. Ve stejném duchu si udělejte čas, abyste se seznámili s obchodním modelem franšízora, jeho historií a rozsahem nabízené podpory. Toho lze dosáhnout intenzivní komunikací s poskytovatelem franšízy a rozhovory s dalšími franšízanty o jejich zkušenostech. Při zvažování franšízové nabídky by se podnikatel měl podrobně zabývat finanční situací franšízora ​​a ověřit si, do jaké míry poskytovatel franšízy provedl průzkum trhu, a posoudit, jak dobře systém na trhu funguje.

Sečteno a podtrženo, investice do podnikání pod hlavičkou zavedeného konceptu je rozhodnutí, které ovlivní vaši budoucnost na několik dalších let. Proto by bylo nešťastné jej uspěchat, či se nevyvarovat chyb, když je to možné.

PROFIT system franchise services


Nespoléhejte na ostatní / Franšízanti by měli být proaktivní, propagovat svůj vlastní byznys a rychle reagovat na situaci na trhu.

Populární na fóru

Připravte se na franšízu

Nabízím vám jedinou finanční půjčku od přímého investora od 50 000 do 50 000 000 Kč. Tato nabídka platí pro celou Českou republiku a pro všechny občany....

1 komentář(e)
posledni 20.05.2021
Běžná výše poplatků

Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...

2 komentář(e)
posledni 28.02.2021
Běžná výše poplatků

Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...

2 komentář(e)
posledni 04.01.2021
Franšíza - co to je?

Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl na https://ideaclub.cz/slovnik-pojmu/franchising a příjde...

1 komentář(e)
posledni 18.11.2019
Ochranné známky je třeba kontrolovat

Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...

1 komentář(e)
posledni 06.05.2019
Franchisingová smlouva

Sice jsou náležitosti trochu volnější, ale to může představovat výhodu i nevýhodu zároveň. Vždycky je na místě nechat si poradit od odborníků a mít jistotu,...

2 komentář(e)
posledni 30.11.2017
S riziky počítáme

Od ELKO EP prakticky denně odebíráme relé do rozvaděčů. Ale měl jsem za to, že jsou známí pouze na českém trhu. Teď jsem mile překvapen, že je i...

1 komentář(e)
posledni 13.06.2017
Franchisingová smlouva

Hraapla@seznam.cz

2 komentář(e)
posledni 21.05.2017