Role šitá na míru velkým hráčům
Pro řadu franšízových konceptů, které se rozhodnou pro vstup na zahraniční trh, je nereálné, aby zde otevíraly své vlastní centrály, nebo aby aktivity za hranicemi řídily z domovské země. Často tak pro expanzi volí cestu prodeje master-franšízových licencí. Ti, co si je pořídí, pak od jejich poskytovatele získají právo provozovat a rozvíjet síť poboček na přesně vymezeném větším území, zpravidla na úrovni jedné země.
Mohli bychom říct, že příjemce master-franšízy se se jejím pořízením dostává do role „minifranšízora“. Jedním z jejich úkolů totiž ve většině případů je vyhledávat franšízanty, školit je a poskytovat jim podporu v rozvíjení jejich byznysu. Proto není přehnané, když říkáme, že se tak majitel master-franšízové licence dostává do kola velkého byznysu. A to se roztočí hned po podpisu smlouvy. Od master-franšízantů se totiž očekává práce na propagaci značky, otevření a provozování alespoň jedné obchodní jednotky, a v neposlední řadě aktivity související s prodejem jednotlivých franšízových licencí.
Zároveň musí uchazeči o master-franšízu počítat s tím, že do nákupu licence bude muset investovat daleko větší balík peněz než ten, který na své podnikání vynaloží klasický franšízant. To vše se jim však při dosažení úspěchu vrátí v podobě vyšších zisků plynoucích jak z tržeb, kterých síť dosáhne, tak i z prodeje franšízových licencí. Konečná výše investice samozřejmě vždy závisí na velikosti, a hlavně potenciálu území, na které je master-franšíza udělována.
Kouzlo master-franšízy
Jak již bylo řečeno, faktem je, že franšízové systémy se při zvažování vstupu na zahraniční trh nejčastěji uchýlí k udělení master franšízy. Důvod je prozaický – v momentě, kdy najdou jednoho spolehlivého partnera, který dokáže převzít veškerou zodpovědnost za rozvoj sítě na místní úrovni, bude snazší překonat většinu výzev spojených s tímto procesem, stejně jako řešit problémy s fungováním jednotlivých franšíz.
Franšízor totiž předpokládá, že master-franšízant zná lépe místní trh, že nebude mít jazykovou ani kulturní bariéru a že bude mnohem efektivněji pomáhat jednotlivým franšízantům například při najímání pracovníků, komunikaci s dodavateli nebo vyjednávání s nájemci. Samozřejmě, aby se síť vůbec rozvíjela, musí příjemce master franšízy sám absolvovat školení. Během nich poskytovatel předá budoucímu master-franšízantovi veškeré potřebné know-how, postupy, standardy a best business praktiky.
Oboustranně výhodné partnerství
S partnerem, který se bude soustředit na rozvoj na jednom území, získá franšízor příležitost dobýt trh mnohem rychleji a s menšími investicemi. S výběrem poplatků od nových partnerů je příjemce master-franšízy naopak motivován prodat co nejvíce jednotlivých franšíz. Jelikož má ale na starosti i školení a podporu budoucích partnerů, bude motivován hledat pouze ty nejkvalitnější kandidáty, což výrazně zvyšuje šance na rozvoj úspěšné sítě.
Kromě praktického školení od poskytovatele franšízy a následně provozního manuálu se všemi osvědčenými obchodními postupy může příjemce master franšízy počítat s řadou dalších výhod. Jednak mnohem silnější, mezinárodní marketing, ale také „komfort“ velkého systému, protože nemusí myslet na vylepšení, inovace nebo technologie, které ovlivní růst podnikání, protože to je z velké části úkolem poskytovatel master-franšízy. Samozřejmě nelze přehlédnout, že master-franšízant je partnerem strany, která zoufale chce uspět, takže lze očekávat, že master-franšízor bude vždy „po ruce“, ve všech obchodních záležitostech.
Existuje ideální (master)franšízant?
Přestože za sebou master-franšízanti mají celou značku a koncept, na který se mohou spolehnout, je jasné, že takové podnikání není pro každého. Ten, kdo se rozhodne pro tento typ spolupráce, musí mít v první řadě dobré finanční zázemí a poté silné manažerské schopnosti. Zkušenosti jsou určitě výhodou a nejvíce si master-franšízoři cení podnikatelů, kteří mají za sebou již nějaké výsledky oblasti prodeje, marketingu nebo podnikání obecně. V praxi jsou příjemci master franšízy obvykle velké silné společnosti s různorodým portfoliem značek nebo zkušení podnikatelé, kteří provozují ziskové podniky s rozvinutou logistikou a infrastrukturou. Pro franšízory jsou tak přirozeně ideálními partnery.
V současné době chce prostřednictvím master-franšíz na náš trh hned několik zajímavých značek z nejrůznějších oborů. Jako příklad můžeme jmenovat vzdělávací koncepty Coders Lab nebo Coding Giants, restaurace Japanos nebo firma zaměřená na outsourcingová řešení Mail Boxes Etc.

PŘEČTI ČLÁNKY

Jak si vede Coffeeshop Company od doby, co si vzala vedení nazpět centrála ve Vídni? Díky nižším nákladům chce oslovit nové franšízanty a rozšířit síť v zemích V4.
TAB Board chce růst do dalších regionů Česka. Jaké franšízanty hledá a proč roste poptávka po sdílení zkušeností a koučinku i v době umělé inteligence?
Synergy Stocktaking nabízí franšízovou příležitost v oblasti inventarizace zásob. Zájemci získají kompletní technologické vybavení, podporu centrály i první klienty.
Franšízový koncept BodyBody spojuje moderní technologie a zdravý životní styl. Zájemcům otevírá možnost rozjet vlastní studio i v menších městech.
Tyrolské tradiční pochoutky Tiroler expandují v Česku. Franšízový model umožňuje stánkový i kamenný prodej a slibuje rychlou návratnost.
Nejčtenější

Pokud se Vám při vyslovení slova franšízing vůbec něco vybavuje, je to skvělé!
Každý den lidé zhlédnou na YouTube více jak miliardu videí. Proč toho nevyužít pro vlastní zisk?
„Díky propracovanému vzdělávacímu systému dokážeme na podnikání v realitách připravit i franšízanta bez předchozích zkušeností,“ říká Petr Zelenka, ředitel sítě Next Reality.
„Nízké náklady a rychlá návratnost dělají z Edukido ideální volbu pro ty, kteří chtějí podnikat a zároveň podpořit rozvoj dětí,“ říká provozní ředitel Bartłomiej Misztal.
Přinášíme aktuální žebříček nejúspěšnějších globálních franšízových značek. V TOP 10 nechybí franšízy známé z tuzemského trhu. Nejsilnějším sektorem zůstává gastro.
Populární na fóru
Česko jako domov pro nové značky
Blbost. Bylo jich skoro dvojnásobek. Viz https://www.retailguide.cz/cs/38-novych-znacek-na-ceskem-trhu/
Běžná výše poplatků
Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...
Běžná výše poplatků
Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...
Franšíza - co to je?
Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl a příjde mi to jako ideální start do podnikání pro...
Ochranné známky je třeba kontrolovat
Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...
Franchisingová smlouva
Sice jsou náležitosti trochu volnější, ale to může představovat výhodu i nevýhodu zároveň. Vždycky je na místě nechat si poradit od odborníků a mít jistotu,...
Franchisingová smlouva
Hraapla@seznam.cz
Rozvoj franšízingu v Česku
Dobrý den, můžu se zeptat kolik je v roce 2017 nebo 2016 už franchisingových poboček v ČR? DĚKUJI