Firma v Česku 3x dražší než v Německu

Čtvrtek
28.08.2008
V Německu navíc bude možné založit „eseróčko“ již za pouhé euro. Inspirace pro Česko?
 

V Česku v porovnání s Německem vychází založení firmy třikrát dráž, protože tuzemské úřady požadují od začínajících podnikatelů až 10.000 korun na nejrůznějších poplatcích. Německá mašinérie se spokojí v přepočtu se třemi až čtyřmi tisícovkami. Českým úředníkům také formality svázané se založením firmy zaberou mnohem více času. Hospodářské komory uvádějí, že německý podnikatel může začít podnikat za sedm dní, jeho český protějšek však stráví na úřadech zhruba čtyřicet dní.

Podnikání pro každého

"Nová úprava obchodního zákoníku dává lidem možnost začít s podnikáním rychle a jednoduše, a to i bez velkých investic do základního kapitálu," říká Henning Plöger ze spolkového ministerstva spravedlnosti. Jednoeurovou společnost si může založit každý podnikatel bez ohledu na to, v jakém oboru pracuje. Podle Plögera je pravděpodobně využijí hlavně řemeslníci, kteří dosud podnikali jen na živnostenský list.

Německo: „Eseróčko“ za euro

V Německu navíc podnikatelům ještě ulehčí. Od 1. listopadu bude k založení společnosti s ručením omezeným stačit pouhé euro. Německá vláda chce tímto způsobem usnadnit přístup k podnikání i lidem, kteří by si společnost s ručením omezeným rádi založili, ale nemají dost peněz na základní kapitál. Ulehčit podnikatelům chce také česká vláda. Založení společnosti s ručením omezeným by mělo přijít na tisíc korun. V návrhu nového obchodního zákona s tím počítá ministerstvo průmyslu. Podle právníků by se tak vstup do podnikání výrazně zjednodušil a přiblížil zvyklostem v Evropě.