Obchodní centra rostou

Největšími projekty předanými do užívání ve druhém pololetí roku 2013 jsou polské Galeria Bronowice v Krakově, Poznań City Center v Poznani a Galeria Katowicka v Katovicích. V ČR byla otevřena Galerie Šantovka v Olomouci, v Maďarsku pak druhá fáze projektu Árkád Center (a projekt CET v Budapešti.
Pátek
13.12.2013
V letošním prvním pololetí bylo v zemích střední Evropy do užívání předáno 190 tisíc metrů čtverečních nových ploch v nákupních centrech. Nejvíce jich bylo v Polsku.
 

V témže období na evropském trh nákupních center přibylo celkem 1,8 milionu metrů čtverečních nových ploch. Vyplývá to z nejnovější zprávy European Shopping Centre Development poradenské společnosti Cushman & Wakefield (C&W). Podle odborníků z této společnosti přibude ve druhém pololetí roku 2013 k nabídce nových prostor ve střední Evropě dalších 540 tisíc metrů čtverečních celkové pronajímatelné plochy.

Za celý rok 2013 dosáhne nová výstavba 730 tisíc metrů čtverečních. V České republice přibylo v letošním roce 157 tisíc metrů čtverečních nových ploch. „Střední Evropa má stále potenciál pro novou výstavbu, nasycenost trhu je o dvacet procent nižší než je evropský průměr. Developeři svou pozornost dnes zaměřují na přirozené mezery ve vybraných městech a především - na optimalizaci stávajících center. Trh ve střední Evropě se vyvíjí přirozeně a odpovídajícím tempem se přibližuje západním ukazatelům,“ prohlásil Jonathan Hallett, výkonný ředitel pro středoevropský region ve společnosti C&W.

Pohled do budoucna

Průměrná rozloha ploch v nákupních centrech 27 zemí EU činí 262 metrů čtverečních na 1 000 obyvatel, přičemž průměr ve střední Evropě dosahuje 209 metrů čtverečních na 1 000 obyvatel. Nejnasycenějším trhem v regionu střední se 225 metrů čtverečních plochy nákupních center na 1 000 obyvatel je Polsko, které díky letošní silné výstavbě předběhlo Slovensko. Maďarsko s pouhými 136 m2 plochy nákupních center na 1 000 obyvatel vykazuje vysokou míru nenasycenosti, oproti tomu Česká republika dosahuje 210 m2 na 1 000 obyvatel.

Na rok 2014 je v celé Evropě naplánováno 171 nových projektů a 65 rozšíření stávajících center, přičemž plocha připravovaných projektů se odhaduje na 6,2 milionu metrů čtverečních. Ve střední Evropě developeři zveřejnili na rok 2014 plány na otevření 30 nových center. Společně s rozšiřováním stávajících objektů se tak na rok 2014 připravuje zhruba 760 tisíc metrů čtverečních nových ploch.

„V České republice se očekává v roce 2014 otevření řady rozpracovaných projektů, například centra Quadrio společnosti CPI o rozloze 8 tisíc metrů čtverečních v Praze nebo OC Kladno, regionálního projektu o výměře 26 tisíc metrů čtverečních v Kladně, který připravuje společnost Crestyl. Očekáváme, že výstavba bude rozumným tempem pokračovat i v nastávajících letech,“ uvedl Michal Soták, vedoucí týmu průzkumu trhu společnosti Cushman & Wakefield v České republice a na Slovensku.