Moderní technologie útočí

Pro zákazníky je při online nakupování nejdůležitější bezpečnost webových služeb.
Pondělí
25.05.2015
Technologie mají pozitivní vliv na růst obchodu. Výzkum a inovace přináší prospěch podnikatelům i zákazníkům.
 

Moderní technika ovlivnila způsob fungování maloobchodního trhu. Mezi zákazníky stále stoupá obliba e-shopů a zvyšující tendenci má také využívání mobilních aplikací a bezhotovostních plateb.  Pouze v Evropě je v současnosti přes 305 milionů chytrých telefonů a 60% jejich majitelů je již alespoň jednou využilo k nákupu zboží a služeb online.

Ze zkušenosti je jasné, že pro zákazníka je při nakupování na síti zcela zásadní bezpečnost webových služeb. Téměř polovina lidí (44%), kteří se v minulosti během online nákupu setkali s podvodem, se tomuto obchodu v budoucnosti vyhne a to bez ohledu na příčinu této negativní zkušenosti. V roce 2013 se s podvodným chováním setkalo při nákupu na internetu 17,5% evropských spotřebitelů.

Podle Anna Cairns, prezidentky divize mezinárodních trhů společnosti MasterCard, lidé v novém digitálním věku očekávají, že budou moci jednoduše a bezpečně nakupovat kdykoliv, kdekoliv a jakkoliv. Nová platební řešení ve formě bezkontaktních technologií už dávno nejsou hudbou budoucnosti. Bezkontaktní platby a mobilní peněženky, jako například MasterPass, se mouhou stát spolehlivou platební metodou pro spotřebitele i obchodníky.

Kamenné prodejny mají navrch

Nedošlo pouze ke změně v přístupu k samotnému nakupování, ale také k proměně způsobu, jakým zákazníci porovnávají produkty na trhu. Podle výzkumu společnosti MasterCard si celkem 63% evropských spotřebitelů zjišťuje informace o zboží a produktech na internetu, avšak nakupují ho kamenných prodejnách. Naopak 13% zákazníků se nejdříve o zboží informuje v kamenné prodejně, aby následně toto zboží koupili na internetu. Kombinaci obojího, tedy internetového prodeje i kamenných poboček využívá 24% klientů.

Otázkou je, jaké konkrétní moderní nástroje oceňují v obchodě společnosti a které naopak jejich zákazníci. Mezi obchodníky je nejlépe hodnoceno „tagování“ produktů a služeb, což je přiřazení klíčových slov k produktům, díky nimž může zákazník jednoduchým proklikem nalézt příbuzný sortiment. To považuje za přidanou hodnotu 74% prodejců. Se 70% následuje v hodnocení geolokace,  tedy  využití aktuální polohy k prezentaci zajímavých nabídek potenciálním klientům. „Tradiční“ věrnostní programy jsou vyzdvihovány pouze u 44% obchodníků. Pohled zákazníků je však rozdílný. Celých 78% nakupujících preferuje klasické věrnostní programy. Oblíbené je také využívání cenových srovnávačů, jež uvedlo 61% klientů. Již zmíněnou geolokaci, oceňuje 53% dotazovaných.