Nespolehlivých plátců DPH je více

Počet nespolehlivých plátců DPH se ke konci loňského roku vyšplhal na 3 554. V roce 2015 se jejich počet zvýšil o 3 401, a jen v průběhu prosince jich přibylo 457.
Čtvrtek
07.01.2016
Nejčastěji je najdeme mezi malými firmami z Prahy, které podnikají v oblasti obchodu.
 

V registru nespolehlivých plátců DPH bylo ke konci loňského roku podle databází Bisnode celkem 3554 podnikatelských subjektů. „Za rok 2015 jich přibylo 3 401, což meziročně představuje zcela zásadní růst a obrat ve funkci registru, který po dvou letech od svého spuštění začal plnit svoji funkci,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová. V průběhu prosince se počet nespolehlivých plátců DPH zvýšil o 457.

Téměř 30 procent nespolehlivých plátců DPH se zabývá obchodem, nejčastěji zprostředkování velkoobchodu a velkoobchod v zastoupení. Shodně s 10 procenty následují subjekty, které podnikají v oblasti nemovitostí nebo vědeckých a technických činností.  Nejvíce nespolehlivých plátců DPH má sídlo v Praze (36,5 %) a Jihomoravském kraji (20,7 %). S výraznějším odstupem následuje Královéhradecký a Ústecký kraj. Nejméně nespolehlivých plátců DPH má registrované sídlo v Karlovarském kraji.

V Česku je k platbě DPH přihlášeno zhruba 205 tisíc firem a více než 264 tisíc živnostníků. Podle podrobné analýzy Bisnode polovinu nespolehlivých plátců DPH tvoří malé společnosti s tržbami do 10 milionů korun. S 28 procent následují subjekty, které tyto statistiky dle Českého statistického úřadu neuvádí a společnosti s tržbami mezi 10 a 60 miliony korun tvoří 15 procent nespolehlivých plátců DPH.