Arabský kapitál na okraji

Arabského vlastníka má 1782 českých firem, většina z nich podniká v obchodě nebo oblasti nemovitostí a zpravidla se jedná o malé firmy. Do základního jmění investovali celkem 2,76 miliardy korun.
Čtvrtek
14.01.2016
V souvislosti se současnou situací ve světě a s tím související migrační vlnou vyvstává na povrch otázka, jaký vliv mají podnikatelé z arabských zemí na českou ekonomiku. Podle průzkumu, který má portál Franchising.cz k dispozici, není nijak veliký.
 

Aktivita arabských podnikatelů v České republice je nízká. V pomyslném žebříčku největších a nejčastějších zahraničních majitelů českých firem, který pravidelně sestavuje Bisnode, se nejčastěji pohybují mezi 70. a 100. místem. Arabského vlastníka má aktuálně 1 782 českých firem, což odpovídá 0,41 % tuzemské podnikatelské základny. Mezi lety 2010 až 2015 se počet českých firem s arabským vlastníkem zvýšil o necelou třetinu. Do základního jmění českých firem arabští majitelé investovali celkem 2,76 miliardy korun, což od roku 2010 představuje nárůst o 520 %.

„Ke skokovému nárůstu objemu základního kapitálu v českých firmách, který kontrolují arabští majitelé, došlo mezi lety 2014 a 2015 a byl způsoben převodem společnosti Avia Ashok Leyland Motors z indického vlastníka na vlastníka ze Spojených arabských emirátů, který je ovšem členem stejné skupiny Ashok Leyla. Bez vlivu této transakce by se objem arabského kapitálu v českých firmách v období 2010 až 2015 zvýšil o 12 %,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Arabští podnikatelé se v Česku zaměřují na malý a střední byznys s relativně nízkou připadnou hodnotou. Více než polovina z nich podniká v obchodu a pětina v oblasti nemovitostí. 94 % firem tržby neuvádí, nebo vykazují tržby do jednoho milionu korun.