Hudební byznys se stále mění
Již na střední škole jste se začal věnovat hudbě a česká veřejnost Vás zná zejména jako zakladatele skupiny The Ecstasy of Saint Theresa. Kdy přišlo rozhodnutí začít „fungovat“ i jako producent?
Fungovat jako producent jsem začal, když mě opakovaně oslovovali jiní interpreti, abych produkoval jejich nahrávky. Mě samotného by to nikdy nenapadlo. Dřív jsem se vždycky překvapeně ptal, proč zrovna já. Většinou jsem se dozvěděl, že se jim líbí moje předchozí nahrávky. Teď už se neptám.
Na české hudební scéně působíte již řadu let, jak se v průběhu času fungování v tuzemském hudebním průmyslu změnilo?
Od doby kdy jsem vydal svoji první nahrávku, v roce 1991, se tuzemský hudební průmysl změnil výrazně. Je sice například méně spontánní, ale zároveň mnohem víc profesionální. I propojení se zahraničím je dnes mnohem výraznější a přirozené. Dnes už je celkem běžné spolupracovat na domácí nahrávce například s producenty ze zahraničí nebo i celou nahrávku vytvořit třeba ve studiích Abbey Road. To by v roce 1991 znělo jako sci-fi.
Jak se dnes podniká v hudební branži?
Hudební průmysl prochází již několik let poměrně turbulentním obdobím, kdy digitalizace mění jeho podobu skoro každý týden. Umožňuje to hledat nové způsoby nejen distribuce hudby, ale i vlastně celkového fungování hudebního interpreta. Zvláště pro ty, kteří už nechtějí pracovat se zavedenými velkými vydavatelstvími, která se mimochodem také teprve snaží v této digitalizací pozměněné době zorientovat.
Určitě můžete porovnat český hudební byznys s tím zahraničním. Jak si na tom v porovnání ten náš stojí?
Tuzemský hudební průmysl se o ten zahraniční zajímá, ovšem ten zahraniční o tuzemský vůbec. Ale hlavně, tuzemský hudební průmysl je hlavně hudební. A až dlouho potom je to průmysl. Není schopen generovat podobné obraty, jako třeba ve Švédsku, které má skoro stejný počet obyvatel. A bohužel ani jako třeba v Norsku, které má obyvatel o polovinu méně než ČR.
Co vidíte jako největší problém dnešního hudebního průmyslu z pohledu producenta?
Nevím, jestli bych to úplně nazval problémem, ale hudba všeobecně dnes výrazně prohrává v pozornosti s dalšími odvětvími zábavního průmyslu. Především herní průmysl dnes nad hudebním výrazně vítězí. A díky tomu, z pohledu producenta, chybí nejen posluchači, ale i dostatek nových talentů.
Umělci jsou podle mého názoru často rádi, stojí-li za nimi velké vydavatelství. Mají podle Vás šanci uspět na trhu i ta menší?
Tady bych si dovolil polemizovat. V dnešní době, kdy distribuci hudby dominuje digitální prostředí, mnoho umělců preferuje pracovat s menšími vydavateli. A nezřídka si i nahrávky vydávají sami. Mají vše pod kontrolou a digitální distribuci řídí z jednoho počítače ve vlastní ložnici. Velká vydavatelství už nemají tu sílu udělat mezinárodní hvězdu z každého interpreta, pro kterého se rozhodnou.
Podle čeho si vybíráte projekty, na nichž se podílíte jako producent?
Základní předpoklad je, že jsem přesvědčen o talentu daného umělce a materiálu, který chce se mnou nahrávat. Víte, že budete muset do projektu vložit velkou investici vlastního času a energie, někdy i vlastních finančních prostředků. Proto musíte být přesvědčen, že to stojí za to. A nemyslím tím obchodní úspěch dané nahrávky, ale že výsledek bude pro vás mít hodnotu svou uměleckou kvalitou.
Celý rozhovor najdete v magazínu Vlastní firma FRANCHISING 01/2017.
PŘEČTI ČLÁNKY
Nejen o podnikatelském prostředí a mizivé politické podpoře podnikatelů a malých firem v České republice hovořili v rozhovoru bratři Tomáš a Lukáš Sedláčkovi.
Podnikání v České republice je relativně bezpečné, ale pomalé. To si myslí lékař, podnikatel a televizní moderátor Roman Šmucler.
Podnikatelský příběh módní návrhářky Blanky Matragi je veřejnosti všeobecně známý. Jaké je však podle ní tajemství úspěchu v módní branži? Slovo "nemožné" pro ni neexistuje.
Lukáš Hejlík je české veřejnosti znám především jako herec. V poslední době ho však čím dál více zaměstnávají jeho podnikatelské projekty spjaté s divadlem i gastronomií.
Finance jsou velmi perspektivní obor. Řeší je každý, proto se v nich ukrývá velký potenciál a možnost stát se velmi úspěšným, říká generální ředitel a spolumajitel společnosti Partners, investor a v neposlední řadě majitel sítě My Food Market Petr Borkovec.
Nejčtenější
Franšízy modernizují své financování. Česká kavárenská síť CrossCafe Original nabízí nováčkům spolufinancování investic.
Každý den lidé zhlédnou na YouTube více jak miliardu videí. Proč toho nevyužít pro vlastní zisk?
Podnikatelské prostředí podstatně ožívá. Nových podnikatelů je nejvíce od roku 2020. Které perspektivní obory nyní nabízejí franšízovou spolupráci?
Další franšíza vstoupí do konkurence amerických fastfoodových značek a první pobočka vznikne v Praze. Co nového se dá do byznysu s burgery přinést?
Realitní franšíza Remax potvrzuje oživení realitního byznysu. Kde jsou další příležitosti a jak vypadá spolupráce s touto značkou nám přiblížil generální ředitel Jan Hrubý.
Populární na fóru
Správný čas na byznys
platí nabídka půjčky zdarma ještě dnes. kontaktujte pro více informací klikajaromir16@gmail.com
Správný čas na byznys
Zdravím všechny, prohrál jsem peníze tolika společnostem, které se vydávají za skutečné lichváře, ale veškeré mé úsilí bylo marné. Ztratil jsem více než 12...
Zaměřeno na vzdělávání
Ahoj všichni, přišel jsem o peníze od tolika společností, které se vydávaly za skutečné lichváře, ale veškeré mé úsilí bylo marné. Ztratil jsem více než 12...
Česko jako domov pro nové značky
Blbost. Bylo jich skoro dvojnásobek. Viz https://www.retailguide.cz/cs/38-novych-znacek-na-ceskem-trhu/
Běžná výše poplatků
Dobrý den, poplatky se vždy stanovují individuálně dle finančních výsledků a výnosnosti daného konceptu, mohou to být % od 2-10% nebo fixní poplatky nebo kombinace...
Běžná výše poplatků
Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je běžná výše poplatků. Jedná se o neznámou firmu podnikající na poli zábavy, něco jako lasergame, VR, únikovky. Děkuji za...
Franšíza - co to je?
Taky bych chtěl začít podnikat a nemám s tím skoro žádné zkušenosti. O franchisingu jsem si dost přečetl a příjde mi to jako ideální start do podnikání pro...
Ochranné známky je třeba kontrolovat
Má někdo zkušenost s monitoringem ochranných známek? Našel jsem www.ipdefender.eu a je bezonkurenčně nejlevnější i se zdarma verzí do 3 ochranných známek a má...