Byznys pro miliardy vegetariánů

Porota EY World Entrepreneur of the Year ocenila Al-Katiba za podnikatelského ducha, finanční výsledky, strategickou orientaci, globální dopad, inovace a osobní integritu. Pořadatelem soutěže je od roku 1986 poradenská firma EY (dříve Ernst & Young).
Pondělí
12.06.2017
Potřebujeme stvořit 2 miliardy vegetariánů, říká Podnikatel roku 2017. Murad Al-Katib ovládá 20 % globálního trhu s čočkou.
 

Syn emigrantů z Kanady získal ocenění EY World Entrepreneur of the Year také za podporu syrských uprchlíků a rozvojového světa, kam jeho firma dodává zdarma luštěniny. Při děkovné řeči kromě jiného řekl, že tzv. "sociální podnikání", jehož má být představitelem, je podle něho zastaralý výraz. "Existuje pouze podnikání. Sociální důvody a vztahy nejsou důležité jen pro byznys, jsou naprosto zásadní," uvedl Murad Al-Katib.

Nezávislá porota uvedla, že Podnikatel roku 2017 kromě jiného prostřednictvím udržitelných zemědělských postupů pozitivně ovlivňuje globální prostředí. Al-Katib zvítězil v konkurenci 59 předních podnikatelů ze 49 zemí. Jeho cílem je prý nakrmit bohaté i chudé z celého světa. Své obchodní plány začal Murad Al-Katib spřádat v roce 2001. Zatímco jeho manželka byla těhotná a čekala dvojčata, jemu začalo pod rukama rychle vyrůstat luštěninové impérium.

Je to civilní bezpráví. Je to válka

Společnost AGT Food and Ingredients Inc. loni vykazovala tržby ve výši asi 1,4 miliardy dolarů, podílí se z 20 % na globálním obchodu s čočkou. Murad Al-Katib v současnosti vlastní 46 výrobních závodů a zaměstnává po celém svět 2000 lidí. Své továrny zapojil také do sítě dodavatelů, která spolupracovala s mezinárodní organizací OSN při podpoře syrských uprchlíků. Al-Katib jim poslal přes 4 miliony potravinových rodinných balíčků. Loni i za tuto podporu a udržitelné zemědělství získal v Kanadě také cenu Oslo Business for Peace Awards.

Murad Al-Katib je přesvědčený, že luštěniny jsou pro lidstvo takřka spásou, protože mohou levně nakrmit i lidi v nejchudších částech světa. "Když se podíváte na rozvíjející se trhy světa... Je jasné, že základním stavebním kamenem občanské společnosti je skutečně přístup k jídlu. Hladové dítě pláče. Hladový mladý muž je skutečně naštvaný a rozzlobený. Je to civilní bezpráví. Je to válka," tvrdí.

Jeho hlavním hnacím motorem je přesvědčení, že bílkoviny v rostlinné formě, jejich výroba a zpracování, má mnohem menší negativní dopad na životní prostředí než masný průmysl. "Voda je jedním z našich nejdůležitějších přírodních zdrojů," vysvětluje majitel úspěšné společnosti na výrobu čočky hrachu a cizrny. Luštěniny jsou úsporné na pěstování i právě pro nízkou spotřebu vody. A dodává: "Abychom mohli v budoucnosti splnit potravinové cíle, musíme vytvořit na 2 miliardy vegetariánů."